Spotkania modlitewne, wystawy, koncerty, marsze, dyskusje i imprezy uliczne w atmosferze dialogu polsko-żydowskiego - wypełnią Szabaton, czyli weekend z kulturą żydowską, który odbędzie 16 i 17 października w Kielcach. O bogatym programie wydarzenia mówili jego organizatorzy na dzisiejszej konferencji prasowej.
Szabaton rozpoczną w piątek 16 października wspólne modlitwy przy powstałych w tym samym czasie – na początku XX wieku – trzech kieleckich świątyniach: synagodze, kościele katolickim i cerkwi.
O tożsamości katolickiej i żydowskiej będą tego dnia rozmawiać podczas otwartego spotkania członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 w Pałacyku Środowisk Twórczych. Nastąpi na nim także prezentacja amerykańskiej wystawy o przyjaźni Karola Wojtyły i Jerzego Klugera. – „Chcemy zwracać uwagę na to co łączy, a nie dzieli. Motyw Karola Wojtyły i to w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, jest najlepszy z możliwych” – mówił podczas konferencji prasowej Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator Szabatonu.
W piątkowy wieczór rozpocznie się szabat, obchodzony w Kielcach po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Modlitwy szabatowe odmówione zostaną we wnętrzu 100-letniej kieleckiej synagogi, gdzie obecnie mieści się siedziba Archiwum Państwowego. Wieczór zakończy uroczysta kolacja szabatowa.
W sobotę 17 października są przewidziane piesze wędrówki śladami kieleckich Żydów. Goście z Izraela poprowadzą warsztaty poświęcone religii żydowskiej. Szabaton zakończą Havdala oraz wspólny wieczór tańca i muzyki.
Udział w kieleckiej imprezie zapowiedzieli m.in. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz Boaz Pash, naczelny rabin Krakowa. Z Izraela swój przyjazd potwierdzili także: rabin Ron Kronish – dyrektor Międzyreligijnej Rady Koordynacyjnej - Interreligious Coordinating Council in Israel (ICCI) oraz członek władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, rabin Yehoyada Amir – profesor Hebrew Union College z Jerozolimy, rabin Shlomo Brin z Jewish Life Information Center, rabin Yehuda Gilad – założyciel i przewodniczący Ma’ale Gilboa Yeshiva oraz Avigal Moshe – dyrektorka programów dla młodzieży z ICCI.
Organizatorzy dla gości zarejestrowanych na stronie www.szabaton.kielce.eu zapewniają kuchnię koszerną oraz bezpłatny udział w imprezach towarzyszących. Będzie to wiele imprez z dziedziny kultury, m.in. „Fragmentacje” – wystawa prac ceramicznych Marka Cecuły poświęcona czterem wielkim religiom, „Zdarzyło się w Jeruzalem” – spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, „Osiem świateł Chanuki” – spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, koncert organowy Wolfganga Klebera, koncert „Missa Gratiatoria” Leszka Możdżera, a także wystawy, koncerty i artystyczne działania uliczne.
Głównymi organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Kielce i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Współorganizatorzy to: Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Fundusz dla Polski Michaela Traisona i Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.