Antywatykańska retoryka jest stałym elementem propagandy komunistycznej nomenklatury, która uwłaszcza się na atrakcyjnych terenach skonfiskowanych diecezjom i klasztorom. Zadziwia jednak postawa władz Wietnamu, ponieważ ze strony watykańskiej nie padło ani jedno stwierdzenie domagające się zagarniętych własności kościelnych.
Rząd Wietnamu nie odda Kościołowi katolickiemu, ani Watykanowi, terenów zajętych przez państwo w 1954 r., czyli po instalacji władzy komunistycznej na północy kraju – zadeklarował szef rządu. Jego oświadczenie pochodzi z wywiadu dla Głosu Ameryki w języku wietnamskim udzielonego w czasie rządowej wizyty w Budapeszcie 18 września.
„Watykan nie ma prawa domagać się zwrotu majątku na terytorium wietnamskim – stwierdził używając znanej retoryki premier Nguyen Tan Dung. – Nie ma żadnych nieruchomości należących do danej religii, tym bardziej do obcego kraju, jak Watykan”. Antywatykańska retoryka jest stałym elementem propagandy komunistycznej nomenklatury, która uwłaszcza się na atrakcyjnych terenach skonfiskowanych diecezjom i klasztorom. Zadziwia jednak postawa władz Wietnamu, ponieważ ze strony watykańskiej nie padło ani jedno stwierdzenie domagające się zagarniętych własności kościelnych.
14 września władze rozpoczęły budowę muru oddzielającego kościół od szkoły parafialnej w Loan Ly w centralnym Wietnamie. Ponad 400 wiernych protestowało przeciwko polityce faktów dokonanych i konfiskacie budynków kościelnych. Interweniowała policja i tajniacy, którzy poranili demonstrantów i zepchnęli ich z terenu placówki. Parafia wybudowała szkołę w latach pięćdziesiątych zeszłego wieku. W tym roku komuniści uniemożliwili już rozpoczęcie roku katechetycznego w tym budynku. Odwołania proboszcza są ignorowane i skutkują tylko wezwaniami na przesłuchania.
Natomiast minister budownictwa Wietnamu zarządził spis nieruchomości kościelnych i zażądał raportów z regionów. Komunistyczny reżim nie rezygnuje z polityki konfrontacyjnej wobec Kościoła katolickiego. Zdumiewa to jednak tym bardziej, że późną jesienią ma dojść do wizyty premiera Wietnamu w Watykanie. Do tej pory mówiło się o nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z tym azjatyckim krajem. W czasie ostatniej wizyty dyplomatycznej zażądano zamknięcia sekcji wietnamskiej Radia Watykańskiego.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.