Warunki panujące w rejonie katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" wciąż nie pozwalają na przeprowadzenie tam wizji lokalnej. Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) zapowiadają, że wizja odbędzie się "niezwłocznie", gdy temperatura i stężenie metanu obniżą się do bezpiecznego poziomu.
"Prace zmierzające do przywrócenia bezpiecznego przewietrzania tego rejonu cały czas trwają. Jednak nadal stężenie metanu przekracza tam 2 proc., a temperatura jest podwyższona" - powiedział w środę PAP pełniący obowiązki rzecznika WUG dyrektor Janusz Malinga.
Dodał, że ratownicy czynią starania, by przywracając prawidłową wentylację, obniżyć stężenie metanu w atmosferze wyrobiska poniżej 1 proc. "Zanim komisja wejdzie w ten rejon, musimy mieć pewność, że jest ustabilizowany prąd powietrza i nie ma żadnego zagrożenia" - powiedział dyrektor.
Według niego, gdy warunki w wyrobisku ponad tysiąc metrów pod ziemią będą już stabilne, a stan wentylacji odpowiedni, specjalna komisja powołana przez prezesa WUG, będzie w stanie zebrać się w krótkim czasie i zjechać na dół jeszcze tego samego dnia. Nie nastąpi to w środę, ale jest możliwe w najbliższych dniach.
Komisja powołana przez prezesa WUG pracuje od wtorku, niezależnie od śledztwa prokuratorskiego. Postępowanie wyjaśniające, z którego ustaleń będzie korzystać komisja, prowadzi też Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Wizja lokalna na dole ma służyć m.in. oględzinom miejsca tragedii, pobraniu próbek do badań itp.
W wyniku piątkowego zapalenia i wybuchu metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej zginęło 17 górników - 12 na miejscu, kolejnych pięciu zmarło później w wyniku odniesionych ran. Nadal w szpitalach jest 35 poszkodowanych. Stan kilku z nich jest bardzo ciężki.(PAP)
mab/ malk/ bk/
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.