Wdzięczność wyrażona na papierze

Przyszły z całej Polski, a u bohaterów wywołały wzruszenie. Akcja "Napisz list do Powstańca" pozwoliła wszystkim chętnym przekazać parę słów tym, którzy walczyli za naszą wolność w sierpniu 1944 roku.

Coraz mniejsza liczba uczestników powstania warszawskiego spotyka się co roku 1 sierpnia na kolejnej rocznicy tego największego wystąpienia zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej.

Wielu z nich wymaga stałej opieki. W ramach wolontariatu różne organizacje starają się realizować ją przez cały rok. Tym razem Inicjatywa Historyczna postanowiła dotrzeć w miarę możliwości do każdego z bohaterów sierpnia 1944 roku.

Przedstawiciele różnych grup zawodowych, wiekowych i społecznych odwiedzili 1 sierpnia o godzinie „W” powstańców warszawskich z Wrocławia. Przyszli z listami od siebie i innych osób, w których napisali, za co dziękują, i czym jest dla nich samo powstanie.

Kilku bohaterów otrzymało koperty 1 sierpnia podczas wspólnego wieczoru w restauracji po Mszy św. Tym mieszkającym poza Wrocławiem organizator wyśle listy pocztą z drobnymi upominkami.

- W latach swojej młodości potrafiliście rzucić wszystko: swoją przyszłość, plany i miłości. Jak z wami rozmawiam, to czuję, że Polska w tym roku powinna być orędownikiem pokoju. Nie śmiejmy się z bardzo poważnego hasła: "Nigdy więcej wojny" - mówiła do powstańców Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej.

Podkreśliła przy tym słowa, które powstańcy regularnie przypominają w swoim ostatnim przesłaniu: Byśmy nigdy nie musieli się chwalić wojennym bohaterstwem. Można się chwalić codziennym bohaterstwem, czyli wychowywaniem dzieci, pracą w Polsce i budowaniem ojczyzny, żyjącej w pokoju.

- Wszyscy mówicie, że wojna jest piekłem. Polska tego piekła doświadczyła najbardziej, a wy je przeżyliście. Rzuciliście wszystko, żebyśmy my mogli żyć w czasach pokoju. Dlatego jestem wam bardzo wdzięczna. A ci ludzie, którzy napisali do was z całej Polski listy, także wam dziękują, drodzy powstańcy - przemawiała organizatorka akcji.

Zwróciła uwagę, że coraz częściej wspominamy bohaterstwo i chwalebnie przelaną krew, ale powinniśmy również pamiętać, że wojna była piekłem, a zatem winniśmy cenić pokój i dbać za wszelką cenę, aby nasze bohaterstwo było bohaterstwem pracy, kultury i pamięci.

- Symboliczne listy przyszły do powstańców z całej Polski. Są bardzo różne, tak jak autorzy. Napisali nawet więźniowie, ludzie z poważnymi przestępstwami na koncie, którzy są resocjalizowani poprzez historię. Oni też pragnęli podziękować bohaterom - tłumaczyła D. Arendt-Wittchen.

W jednym z listów autor - więzień przyznaje się, że jest mu wstyd, ponieważ w czasie pokoju doprowadził wielu ludzi do zguby. Powstaniec w jego wieku walczył o Polskę, on zaś ją psuł.

Wieczór z bohaterami spędził także Kornel Morawiecki. Polityk i legenda „Solidarności Walczącej” uznał wspólny poczęstunek z kombatantami za zaszczyt.

- Życie i śmierć są ważne, ale państwo stanęliście przed ważniejszym dylematem: dobro czy zło. I wybraliście dobro. To jest wasza wielka chwała. Śmierć, która spotkała waszych kolegów, i przyszłość, która spotkała was, żyjących, jest dobrem wszystkich pokoleń Polaków, także tych, którzy przyjdą po nas. To wasza wielka zasługa, dlatego dziękuję za wszystko - przemawiał marszałek senior Sejmu VIII kadencji.

Powstańcy obecni na  poczęstunku nie kryli wzruszenia po odbiorze listów, które, jak obiecali, przeczytają uważnie w domach.

- Co roku wspominam tamte lato. Bez przerwy wracam do moich pamiątek. Ja tym żyję i bardzo dobrze pamiętam sierpień 1944 r, szczególnie 1 sierpnia. Byłam strasznie dumna, bo z całego zespołu, w którym znalazło się 6 łączniczek, to właśnie ja dostałam polecenie, żeby zanieść do nadrzędnego oddziału meldunek. Wsadziłam go sobie w krawat i pobiegłam. To działo się na dwie godziny przed godziną "W". Wierzyliśmy, że wywalczymy wolną Polskę - opowiadała Irena Leszczyńska, łączniczka-telefonistka o pseudonimie „Kubuś”.

Patronat medialny nad akcją "Napisz list do Powstańca" objął "Gość Niedzielny".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
-4°C Wtorek
noc
wiecej »