Ulicami Woli przeszedł Marsz Pamięci

Warszawiacy po raz drugi wzięli udział w Marszu Pamięci zorganizowanym w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie towarzyszyło otwarciu wystawy "Zachowajmy ich w pamięci".

W piątkowy wieczór ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci ofiar cywilnych, które zginęły w trakcie Powstania Warszawskiego. Marsz wyruszył spod pomnika Ofiar Rzezi Woli przy zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności, przeszedł ulicami Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy i pobliskiego parku. To kolejna inicjatywa pomagająca przywracać pamięć powstańców młodym Polakom. Marsz jest częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

W trakcie uroczystości odbywających się pod pomnikiem Ofiar Rzezi Woli przemawiali Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola, Zuzanna Łubiarz, 18-letnia harcerka, a także minister Wojciech Kolarski, który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał list.

- Naszą, współczesnych Polaków, powinnością jest pamiętać o ofierze tych, którzy tutaj zginęli, i w imię pamięci o nich bronić prawdy o tym, co działo się w naszym kraju podczas Powstania Warszawskiego i całej II wojny światowej. Bo tu, na Woli, gdzie ziemia jest przesiąknięta krwią naszych rodaków, nie ma wątpliwości co do tego, kto był katem, a kto ofiarą - mówił minister.

- Tak posunięte okrucieństwo odbiera nam siły i wiarę w ludzkość. Tylko bycie razem jest w stanie pomóc odbudować wiarę w drugiego człowieka - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości pod pomnikiem odczytano także wiersz dla Warszawy Janiny Bańkowskiej.

Po oficjalnych przemówieniach wieńce pod pomnikiem złożyli m.in. Paweł Szrot (sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krzysztof Kwiatkowski (prezes Najwyższej Izby Kontroli).

Marsz towarzyszył otwarciu plenerowej wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, podczas której można odszukać zaktualizowane 58 tys. biogramów warszawiaków, którzy zginęli w trakcie Powstania Warszawskiego - to dotychczas największy dostępny zbiór ofiar, który pokazuje skalę zbrodni, do jakiej doszło w 1944 r. na polskich ziemiach.  Na wystawę składają się pionowe bale z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami oświetlają główną aleję parku.

Marsz zakończyło symboliczne zapalenie zniczy na Cmentarzu Powstańców Warszawy oraz przemówienia Hanny Gronkiewicz-Waltz i Wandy Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek”, działaczki podziemia niepodległościowego, która opowiedziała o planach powstania w parku rzeźby Madonny na cześć matek powstańców, które odegrały bardzo ważną rolę w trakcie walk powstańczych.

W czasie marszu uczestnicy mogli zgłaszać się do oznaczonych stoisk, aby tam uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zaginionych krewnych lub podzielić się wiedzą o bliskich poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Od ubiegłego roku Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi akcję społeczną, która ma na celu weryfikowanie i uzupełnianie listy osób zaginionych lub zmarłych w trakcie walk powstańczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
10°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
wiecej »