O. Dostatni o pielgrzymce papieża

Spotkanie z intelektualistami i młodzieżą będą ważnymi punktami pielgrzymki papieża do Czech – uważa o. Tomasz Dostatni, dominikanin.

Znany publicysta i duszpasterz inteligencji w latach 1990-1995 mieszkał w Pradze i pełnił funkcje mistrza nowicjatu oraz proboszcza polskiej parafii personalnej.

„W ostatnim czasie rozmawiałem z wieloma przyjaciółmi w Czechach, którzy zwrócili mi uwagę na dwie sprawy. Pierwsza wizyta Benedykta XVI w tym kraju jest porównywana do pierwszej wizyty Jana Pawła II, która miała miejsce prawie 20 lat temu. Ktoś pięknie zwrócił uwagę, że papieża witać będzie nowe pokolenie. Wtedy Kościół w Czechach wyszedł z podziemia i zakończył się czas komunizmu. W ciągu tych dwudziestu lat wyrosło nowe pokolenie, którego liczna reprezentacja wybiera się do Starego Bolesławca. Młodzi Czesi pragną we wspólnocie przeżywać swoją wiarę. Tym bardziej, że z natury są oni indywidualistami i zamknięci w sobie” - powiedział KAI o. Dostatni.

Zdaniem dominikanina Benedykt XVI wygłosi także bardzo ważne przemówienie do czeskich intelektualistów na Hradczanach w Sali Władysławowskiej, które już jest porównywane do wykładu, który kard. Joseph Ratziner wygłosił swego czasu na paryskiej Sorbonie. „Papież jest bardzo oczekiwany również przez ludzi nauki i kultury jako profesor teologii. Przede wszystkim chcą posłuchać, co Benedykt XVI powie im na temat kwestii racjonalności wiary, spotkania rozumu i wiary” – zaznaczył o. Dostatni. Przypomniał, że spotkanie zaproponowali papieżowi sami intelektualiści i Benedykt XVI na to przystał.

„Jest to tym bardziej ważne, gdyż społeczeństwo czeskie jest w swej większości niewierzące i daleko stojące od Kościoła, choć wiele osób jest otwarcie i ciepło do niego nastawionych” – powiedział.

Pytany, na ile w dobie relatywizmu prawdy słowa papieża będą w Czechach zrozumiane o. Dostatni zaznaczył, że wykład papieża będzie słuchany z wielką uwagą. Zwrócił uwagę, że prawie wszystkie dzieła profesora i kardynała Ratzingera zostały przetłumaczone na język czeski. Ponadto przypomina się, że w 1993 r. kard. Ratzinger wygłosił na wydziale teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze wykład, na który przyszło ponad tysiąc osób. „Myślę, że w środowiskach intelektualnych Czech nie chodzi o relatywizm, lecz raczej o oczekiwanie, co papież, głowa Kościoła katolickiego ma im do powiedzenia na temat istnienia Boga” – powiedział o. Dostatni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »