Spotkanie z intelektualistami i młodzieżą będą ważnymi punktami pielgrzymki papieża do Czech – uważa o. Tomasz Dostatni, dominikanin.
Znany publicysta i duszpasterz inteligencji w latach 1990-1995 mieszkał w Pradze i pełnił funkcje mistrza nowicjatu oraz proboszcza polskiej parafii personalnej.
„W ostatnim czasie rozmawiałem z wieloma przyjaciółmi w Czechach, którzy zwrócili mi uwagę na dwie sprawy. Pierwsza wizyta Benedykta XVI w tym kraju jest porównywana do pierwszej wizyty Jana Pawła II, która miała miejsce prawie 20 lat temu. Ktoś pięknie zwrócił uwagę, że papieża witać będzie nowe pokolenie. Wtedy Kościół w Czechach wyszedł z podziemia i zakończył się czas komunizmu. W ciągu tych dwudziestu lat wyrosło nowe pokolenie, którego liczna reprezentacja wybiera się do Starego Bolesławca. Młodzi Czesi pragną we wspólnocie przeżywać swoją wiarę. Tym bardziej, że z natury są oni indywidualistami i zamknięci w sobie” - powiedział KAI o. Dostatni.
Zdaniem dominikanina Benedykt XVI wygłosi także bardzo ważne przemówienie do czeskich intelektualistów na Hradczanach w Sali Władysławowskiej, które już jest porównywane do wykładu, który kard. Joseph Ratziner wygłosił swego czasu na paryskiej Sorbonie. „Papież jest bardzo oczekiwany również przez ludzi nauki i kultury jako profesor teologii. Przede wszystkim chcą posłuchać, co Benedykt XVI powie im na temat kwestii racjonalności wiary, spotkania rozumu i wiary” – zaznaczył o. Dostatni. Przypomniał, że spotkanie zaproponowali papieżowi sami intelektualiści i Benedykt XVI na to przystał.
„Jest to tym bardziej ważne, gdyż społeczeństwo czeskie jest w swej większości niewierzące i daleko stojące od Kościoła, choć wiele osób jest otwarcie i ciepło do niego nastawionych” – powiedział.
Pytany, na ile w dobie relatywizmu prawdy słowa papieża będą w Czechach zrozumiane o. Dostatni zaznaczył, że wykład papieża będzie słuchany z wielką uwagą. Zwrócił uwagę, że prawie wszystkie dzieła profesora i kardynała Ratzingera zostały przetłumaczone na język czeski. Ponadto przypomina się, że w 1993 r. kard. Ratzinger wygłosił na wydziale teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze wykład, na który przyszło ponad tysiąc osób. „Myślę, że w środowiskach intelektualnych Czech nie chodzi o relatywizm, lecz raczej o oczekiwanie, co papież, głowa Kościoła katolickiego ma im do powiedzenia na temat istnienia Boga” – powiedział o. Dostatni.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).