W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od 19 lipca do 9 sierpnia krakowski port lotniczy obsłużył około 40 tys. pasażerów - pielgrzymów i 208 dodatkowych operacji lotniczych - poinformowała w środę p.o. rzeczniczka Kraków Airport Monika Pabisek.
Ostatni lot czarterowy związany z ŚDM odbył się we wtorek do włoskiej Katanii.
Najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami - trzydzieści - odleciało z Balic 1 sierpnia. Tego dnia z infrastruktury lotniska skorzystała rekordowa liczba odlatujących i przylatujących pasażerów - ponad 22,5 tys. Ponad 20 tys. pasażerów obsłużono także 2 sierpnia.
"Tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży dwukrotnie przekroczono rekordową liczbę 20 tys. obsłużonych pasażerów w ciągu jednego dnia. Nie byłoby to możliwe bez współpracy wszystkich służb na lotnisku, które stanęły na wysokości zadania" - podkreślił Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.
Przed ŚDM najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami lotnisko przyjęło 25 i 26 lipca, było to w sumie 16 rejsów poza normalnym rozkładem lotów. Rekordowa liczba pasażerów przyleciała do Krakowa w niedzielę 24 lipca i dzień później - odpowiednio 10 tys. 312 i 10 tys. 453.
W czasie ŚDM na terenie lotniska pracowało 70 wolontariuszy z Polski, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Włoch, Rumunii, Malezji, Chorwacji i Wietnamu. Od 23 lipca do 3 sierpnia pracownicy punktów informacji oraz całodobowego Call Centre, pomogli ponad 19 tys. osobom. Rekord padł 1 sierpnia, kiedy to do punktu informacji zgłosiło się niemal 2,1 tys. osób, zadając średnio ponad 100 pytań w ciągu godziny.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W sezonie letnim 2016 r. krakowskie lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w 3 największych sojuszach lotniczych na świecie. Do końca roku planowane jest obsłużenie ok. 4,7 mln pasażerów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.