Prezydium episkopatu Brazylii ogłosiło deklarację o klauzuli sumienia jako podstawowym prawie człowieka. Chodzi o możliwość sprzeciwu, aby móc postępować zgodnie ze swoim sumieniem czy wyznawaną wiarą, zwłaszcza w kwestii ochrony życia.
Biskupi wyrazili również oburzenie z powodu zabójstwa włoskiego misjonarza pełniącego posługę wśród biednych w Manaus.
Biskupi w ogłoszonej deklaracji odwołują się do soborowej Konstytucji o Kościele we współczesnym świecie Gaudium et spes, która odkreśla sumienie, jako tabernakulum człowieka, w którym odbywa się spotkanie z Bogiem i gdzie słyszy się Jego głos.
Nawiązując do aktualnej rzeczywistości brazylijskiej episkopat zauważa występujące w niej różne koncepcje odnośnie człowieka i jego godności. Często ten, kto broni życia i promuje sprawiedliwość spotyka się ze sprzeciwem lub oporem. W takich przypadkach, kierowani ideałem chrześcijańskim nie możemy ulegać jakiejkolwiek formie nacisku lub ostudzać nasz zapał wobec trudności, jakie ciągle napotykamy – podkreślają biskupi.
Pasterze Kościoła przypominają podstawową prawdę o tym, że „każdy człowiek ma prawo wyrażać sprzeciw wszędzie tam, gdzie występuje nieposzanowanie wymagań moralnych, podstawowych wartości etycznych czy też wyznawanej wiary. Dlatego też nikt z tego powodu nie może być ukarany lub zmuszany do działania niezgodnego z tym, co wyraża jego sumienie. W pewnych okazjach z głęboką determinacją należy powiedzieć: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29) – z naciskiem podkreślają brazylijscy biskupi.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.