Obecny kryzys gospodarczy oraz możliwość uregulowania relacji z Kościołem i Stolicą Apostolską znalazły się w centrum rozmów premiera Czech, Jana Fischera z kard. Tarcisio Bertone.
Szef czeskiego rządu powiedział o tym dziennikarzom po spotkaniu z watykańskim sekretarzem stanu.
W sprawach dotyczących obecnego kryzysu obydwie strony zgodnie uznały, że jest to nie tylko zagadnienie gospodarcze, ale także moralne, wypływające z braku solidarności.
Jeśli idzie o uregulowanie relacji z Kościołem, zostanie ona odłożona na później. Właśnie bowiem ze względu na obecny kryzys ekonomiczny strona kościelna nie uważa jej za swój priorytet i gotowa jest odczekać, aż dojdzie do ożywienia gospodarczego. Z drugiej strony premier Fischer zapewnił, iż państwo czeskie powróci do tego zagadnienia.
Szef rządu zauważył, że brak umowy międzynarodowej ze Stolicą Apostolską nie stanowi przeszkody dla dobrej wzajemnej komunikacji, ale konieczny jest postęp w rozwiązaniu tej kwestii. - Zgodziliśmy się z kard. Bertone, że w najbliższym okresie znajdziemy więcej czasu na bardziej szczegółowe przedyskutowanie tych kwestii - stwierdził szef czeskiego rządu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.