Sporo miejsca papieskiej wizycie w Czechach poświęca także prasa francuska, zwłaszcza w swoich wydaniach internetowych.
Relacjonując wydarzenia w Pradze La Croix podkreśla papieskie słowa ze spotkania z politykami poświęcone uniwersalnej prawdzie, której nie powinny przesłaniać partykularne interesy. Te wskazania dotyczą w tej samej mierze życia politycznego, co budowania relacji społecznych, gdzie cynizm i relatywizm są drogą donikąd, a Europa powinna czerpać ze swych chrześcijańskich korzeni.
Z kolei Le Monde wybija na pierwszy plan potępienie przez Ojca Świętego ateistycznej ideologii, która przyczyniła się do tylu wciąż odczuwalnych cierpień. Niedawne dzieje chrześcijaństwa w Europie Środkowo-Wschodniej opisuje tam polski historyk Krzysztof Pomian. Jedną z blizn po tamtych czasach jest w Republice Czeskiej wciąż niezałatwiona sprawa zwrotu kościelnego majątku zagarniętego przez komunistyczne władze, którą to sytuację paryska gazeta skrupulatnie opisuje. Ten sam dziennik przytacza również papieski apel w sprawie chrześcijańskich korzeni Europy przypominając, że wśród Czechów więcej jest zadeklarowanych ateistów (40 proc.), niż katolików (30 proc.). Stąd wskazuje na papieski apel o dialog wierzących z agnostykami.
Natomiast Le Figaro odczytuje papieską wizytę w Czechach w kluczu wyzwań obecnego pontyfikatu: dialogu z integrystami, zbliżenia z prawosławnymi oraz pojednania z żydami. Dziennik widzi przybycie Benedykta XVI do Pragi jako jego ponowne wyjście na arenę światową po letniej przerwie. Przypomina podjęte przez Ojca Świętego inicjatywy na rzecz przywróceniem widzialnej jedności Kościoła i związane z tym trudności. Jednym z takich delikatnych wyzwań jest właśnie wizyta w kraju o najniższym w Europie wskaźniku religijności i na dodatek pogrążonym w kryzysie politycznym.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.