Książka o kryzysie 1939 r. wg polskich i rosyjskich historyków

Wprowadzając 17 września jednostki Armii Czerwonej na terytorium Polski kierownictwo stalinowskie pogwałciło polsko-sowiecki traktat pokojowy - oceniła rosyjska uczona Natalia Lebiediewa w książce "Kryzys 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków".

Publikacja, wydana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), trafiła właśnie do sprzedaży. Jej redaktorami są dyrektor PISM dr Sławomir Dębski i rosyjski profesor Michaił Narinski, szef Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej Rosji w Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Stosunków Międzynarodowych.

Natalia Lebiediewa to historyk należąca do Rosyjskiej Akademii Nauk.

"Profesjonalne i chłodne podejście do trudnych problemów wspólnej historii" - tak Dębski określił książkę na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. "Zaprosiliśmy do tego projektu czołowych polskich i rosyjskich historyków. Postanowiliśmy zestawić ich głosy" - powiedział.

"Naszym zadaniem nie było poszukiwanie kompromisów w interpretacjach" - zastrzegł dyrektor PISM. "Chodziło o to, by przybliżyć czytelnikowi różne punkty widzenia poszczególnych historyków z obu krajów, dotyczące tych samych wydarzeń" - tłumaczył, wyrażając nadzieję, że publikacja będzie sprzyjała "pozbawionej emocji dyskusji" na temat przeszłości.

Narinski poinformował, że książka - opublikowana na razie w języku polskim - do końca 2009 r. powinna zostać wydana także w tłumaczeniu na język rosyjski. "Mam nadzieję, że pozwoli ona rozwiać mity i fałszywe poglądy na temat wspólnej historii, funkcjonujące w polskim i rosyjskim społeczeństwie" - powiedział rosyjski historyk. Te rozdziały, które napisali historycy polscy, uznał za bardzo ciekawe, pozwalające poznać czytelnikowi w Rosji "spojrzenie z Warszawy", odmienne od "spojrzenia z Moskwy".

Książka "Kryzys 1939 roku..." jest - jak informuje jej wydawca - "próbą odpowiedzi na niesłabnące i w Polsce, i w Rosji zainteresowanie przyczynami wybuchu II wojny światowej". Jej polscy autorzy to m.in.: Mariusz Wołos - stały przedstawiciel PAN przy Rosyjskiej Akademii Nauk, profesor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz Jacek Tebinka, profesor w Zakładzie Historii Najnowszej i Myśli Politycznej XIX i XX wieku Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród autorów rosyjskich znaleźli się: Natalia Lebiediewa, kierowniczka centrum publikacji dokumentów dotyczących historii XX wieku w Instytucie Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk, Siergiej Słucz z Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk, będący jednym z najwybitniejszych rosyjskich znawców problematyki stosunków niemiecko-sowieckich oraz Władisław Smirnow, profesor na Wydziale Historycznym Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa.

Tematy rozdziałów to m.in.: "Układ monachijski i pakt Ribbentrop-Mołotow siedemdziesiąt lat później - problemy, interpretacje", "Niemiecka polityka zagraniczna w przededniu II wojny światowej" oraz "Polityka III Rzeszy i Związku Sowieckiego wobec Polski w okresie od października 1938 r. do sierpnia 1939 r.".

We fragmentach opracowanych przez historyków rosyjskich przeczytać można m.in.: "Wprowadzając o świcie 17 września, bez wypowiedzenia wojny, jednostki Armii Czerwonej na terytorium Polski i sankcjonując działania bojowe przeciwko jej siłom zbrojnym, kierownictwo stalinowskie pogwałciło polsko-sowiecki traktat pokojowy zawarty 18 marca 1921 r. w Rydze", że "głównymi metodami sprawowania władzy (przez organy sowieckie) na (okupowanych polskich terytoriach) stały się terror i masowe deportacje" (Lebiediewa) oraz że "możliwie maksymalne pogorszenie stosunków polsko-niemieckich miało stworzyć fundament zbliżenia ZSRR z Trzecią Rzeszą, przede wszystkim kosztem Polski", a "u podstaw tego scenariusza legło niepozbawione słuszności przekonanie Stalina, że w przededniu konfliktu z Zachodem 'Hitlerowi są potrzebne na Wschodzie spokojne tyły' "

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »