Sankcje wobec Iranu: Temat nie na dziś

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana wyraził w poniedziałek powściągliwość wobec postulatu nałożenia na Iran dodatkowych sankcji, gdyby nadal lekceważył on żądania wspólnoty międzynarodowej w sprawie jego programu atomowego.

Na pytanie, jaką formę mogłyby przybrać nowe sankcje, odpowiedział, że "nie czas teraz, by o tym rozmawiać".

Solana, który przewodniczy delegacji państw zachodnich na rozpoczynające się w czwartek w Genewie negocjacje nuklearne z Iranem, zaznaczył, iż "wszystko, co zostało (przez Irańczyków) zrobione w tym kontekście, jest powodem zaniepokojenia".

W ubiegłym tygodniu Iran ujawnił, że obok znanych już zagranicy zakładów wzbogacania uranu dysponuje drugim takim obiektem, a w poniedziałek poinformował o pomyślnej próbie rakiety balistycznej średniego zasięgu.

Jak zaznaczył Solana, celem czwartkowych rozmów będzie "zaangażowanie".

Państwa zachodnie ze Stanami Zjednoczonymi na czele podejrzewają Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa do elektrowni atomowych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »