65. Tydzień Miłosierdzia w Polsce

Pod hasłem „Otoczmy troską życie” od 4 do 10 października w całej Polsce obchodzony będzie 65. Tydzień Miłosierdzia. Organizowane w tym czasie przez Komisję Charytatywną Konferencji Episkopatu Polski spotkania, modlitwy i konkretne inicjatywy będą uwrażliwiać na potrzebę obrony życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach. Patronem tegorocznego Tygodnia jest św. Franciszek z Asyżu.

Od niedzieli do soboty - będzie się działo

Tydzień Miłosierdzia rozpocznie Msza św. radiowa odprawiona w Kościele św. Krzyża w Warszawie. Biskupi zainaugurują Tydzień w swoich diecezjach Mszą św. w katedrze lub w placówkach Caritas. Tradycyjnie skierują również list pasterski do wiernych, zwracając uwagę na problematykę Tygodnia. Diecezjalne i parafialne Caritas zorganizują w tych dniach spotkania modlitewne dla swoich pracowników i wolontariuszy, dni skupienia i rekolekcje. Popularną formą świętowania są festyny. Taką imprezę zaplanowała poznańska, łódzka i warszawska Caritas. Parafialne Caritas będą miały okazję do zaprezentowania swej działalności i kwesty w parafiach na rzecz ubogich.

Jednym z wydarzeń związanych z Tygodniem Miłosierdzia, będzie uroczystość nadania doktoratu honoris causa kard. Paulowi Josefowi Cordesowi, przewodniczącemu Papieskiej Rady „Cor Unum” przez Katolicki Uniwersytet Lubelski za działalność charytatywną oraz propagowanie idei miłosierdzia chrześcijańskiego. Kard. Cordes od 1995 r. w imieniu Ojca Świętego koordynuje dzieła charytatywne Kościoła.

Każdego dnia organizatorzy 65. Tygodnia Miłosierdzia zapraszają na wspólną modlitwę i refleksję w kościołach parafialnych różne grupy osób.

Niedziela 4 października będzie dniem modlitwy dziękczynnej za życie, postrzegane jako dar Boga, który trzeba przyjąć z wdzięcznością i rozwijać w jego wszystkich wymiarach. Chodzi o ukazanie wielkości i piękna tego daru oraz podkreślenie moralnego nakazu troski o niego.

Tematem poniedziałkowej refleksji będzie problem choroby, starości i umierania. Wolontariusze pomagający chorym i starszym, pracownicy służby zdrowia oraz duszpasterze chorych będą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób być blisko tych, którzy cierpią, by przełamać poczucie osamotnienia i bezradności wobec cierpienia fizycznego i duchowego.

Wtorek będzie dniem modlitwy za ofiary wypadków drogowych oraz za kierowców i pieszych. Modlitwą chcemy otoczyć policjantów i strażaków, przedstawicieli straży miejskiej i ratowników medycznych. Organizatorzy Tygodnia pragną uwrażliwić wszystkich na konieczność poszanowania przepisów drogowych oraz kulturalnego zachowania kierowców. Chcą również zwrócić uwagę na problem nietrzeźwości oraz – coraz częstsze niebezpieczne zjawisko – prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków.

W środę tematem wiodącym będzie moralny i duchowy wymiar życia człowieka. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, że życie ma charakter nadprzyrodzony. Winno być przeżywane w perspektywie wieczności.

Na spotkania czwartkowe zaproszeni są szczególnie narzeczeni i małżonkowie. Jest to dzień dziękczynienia za powołanie do życia małżeńskiego, za miłość w rodzinie.

Piątek będzie dniem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu oraz zwrócenia uwagi na sytuację dzieci w rodzinach. Stąd też do udziału we Mszy św. i spotkaniach organizowanych w tym dniu zaproszeni są rodzice, dziadkowie i dzieci.

W ostatnim dniu Tygodnia Miłosierdzia, w sobotę 10 października w centrum uwagi znajdą się ludzie młodzi: gimnazjaliści i starsza młodzież. Będzie to dzień modlitwy o wolność od nałogów, czystość serca i miłość do życia w pełnym wymiarze.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
wiecej »