65. Tydzień Miłosierdzia w Polsce

Pod hasłem „Otoczmy troską życie” od 4 do 10 października w całej Polsce obchodzony będzie 65. Tydzień Miłosierdzia. Organizowane w tym czasie przez Komisję Charytatywną Konferencji Episkopatu Polski spotkania, modlitwy i konkretne inicjatywy będą uwrażliwiać na potrzebę obrony życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach. Patronem tegorocznego Tygodnia jest św. Franciszek z Asyżu.

Celem 65. Tygodnia Miłosierdzia - w myśl słów "Otoczmy troską życie" - będzie zwrócenie uwagi na konieczność obrony życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach - nie tylko fizycznym, ale także moralnym, intelektualnym i religijnym.

Celem ma być także ukazanie piękna życia traktowanego jako dar Boży. Takie nastawienie powinno skłaniać do troski o życie na każdym jego etapie, niezależnie od sprawności czy niepełnosprawności, której człowiek doświadcza.

Organizatorzy chcieliby zwrócić uwagę na najważniejsze momenty życia: narodziny, integralny rozwój i śmierć. Pragną zachęcić do przeciwstawienia się cywilizacji śmierci, której wyrazem jest zanik poszanowania godności życia ludzkiego, przemoc, hedonistyczne podejście do ciała czy pozbawienie życia wymiarów nadprzyrodzonych.

Zdaniem Komisji Charytatywnej KEP, obrona życia jest tym pilniejsza, im bardziej nasilają się zagrożenia wobec niego. Nie chodzi tylko o pojedyncze sytuacje, w których życie jest ranione lub niszczone, ale o utrwalanie się pewnej mentalności przeciwko życiu. Wyraża się ona w nasilającej się propagandzie aborcji i eutanazji, zagubieniu nadprzyrodzonego sensu i wartości życia człowieka, manipulacjach naukowych i technicznych, jakim poddawane są początki życia ludzkiego.

Dla Caritas Polska Tydzień Miłosierdzia będzie dziękczynieniem za kilkanaście „Okien życia”, które powstały jako alternatywa dla porzucania lub uśmiercania noworodków. Pierwsze takie Okno powstało kilka lat temu w Krakowie i ocalało w nim już 14 dzieci. Ostatnie „Okno życia” zostało otwarte w Piotrkowie Trybunalskim. Trwają intensywne prace do otwarcia kolejnego w Sosnowcu.

65. Tydzień Miłosierdzia poprzedzi wręczenie nagród "Ubi Caritas" Caritas Polska i "Miłosierny Samarytanin" Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nagrody przyznawane są osobom prywatnym i instytucjom za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych. Uroczystość, także z udziałem członków Eleos - charytatywnej organizacji Kościoła prawosławnego, odbędzie się 3 października o godz. 12.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »