Około 40 tys. Polaków skorzysta z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która wchodzi w życie w czwartek. Umowa umożliwia łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie oraz transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.
Osoba, która pracowała w obu państwach może nabyć uprawnienia emerytalno-rentowe w każdym z nich, dopuszczalne będzie też równoczesne pobieranie emerytur lub rent z obu państw.
Świadczenia przyznawane przez ZUS za łączony staż emerytalno-rentowy obliczane będą proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w Polsce w stosunku do całego okresu ubezpieczenia pracownika.
Umowa dotyczy także ustalania emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych po osobach, które pracowały w obu państwach oraz wypłaty zasiłków pogrzebowych.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/kanada/.
Według resortu pracy i polityki społecznej umowa ta ułatwi Polakom zamieszkałym w Kanadzie podejmowanie decyzji o powrocie do kraju, gdyż nie będą musieli się już obawiać utraty praw do świadczeń kanadyjskich. Umowa została podpisana 2 kwietnia 2008 roku.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.