Reklama

Nominacja dla Małego Gościa

Ogłoszono dziś nominowanych do tegorocznych nagród TOTUS - przyznawanych w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Reklama

Wyróżnieniem - w postaci statuetki oraz 50 tys. zł - przyznawane są w 4 kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda okolicznościowa z okazji dziesiątej edycji Nagród TOTUS, otrzyma ją Wojciech Kilar. Gala nagród odbędzie się 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Nominowani do nagród TOTUS 2009

1. „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”

Prof. Kazimierz Gierżod

Pianista, pedagog. W 1964 r. otrzymał I nagrodę na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Od momentu ukończenia studiów w 1962 r. stale koncertuje w Polsce i za granicą, grał m.in. w Europie, Australii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Ameryce Południowej, Kanadzie, Chinach, Kuwejcie i na Cyprze. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, zagranicznych rozgłośni i wytwórni płytowych w Polsce i w Niemczech. W programach koncertowych często wykorzystuje muzykę polską. Wykształcił wielu pianistów polskich i zagranicznych. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dwukrotnie został wybrany rektorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 r. jest prezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Nominowany za osiągnięcia artystyczne, działalność pedagogiczną i popularyzowanie twórczości Chopina oraz za zasługi dla zjednoczenia ruchu chopinowskiego w Polsce.

Krzysztof Kolberger

Aktor teatralny i filmowy, reżyser. Występował m.in. na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Teatru Narodowego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Wyreżyserował m.in. „Krakowiaków i górali” i „Nędzę uszczęśliwioną”. Interpretował poezję Czesława Miłosza, Karola Wojtyły, Johanna W. Goethego, Jarosława Iwaszkiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Był narratorem w „Tryptyku rzymskim”, dubingował także postać Ojca Świętego w polskiej wersji filmu „Jan Paweł II”. Za najważniejsze zadanie aktorskie w karierze uważa odczytanie na antenie stacji TVN testamentu Papieża, po jego śmierci w kwietniu 2005 r. Od wielu lat zmaga się z chorobą nowotworową.
Otrzymał nominację za konsekwentną służbę Pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego „Listu do artystów”, szczególnie zaś za umiejętność wydobywania Sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem.

2. „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" z Cieszyna

Stowarzyszenie uruchomiło szereg placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnym matkom. Do najważniejszych inicjatyw należą: Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, Hostel dla kobiet i dzieci „Przeciw Przemocy – Wyrównać Szanse”, Centrum Edukacji Socjalnej, Centrum Wolontariatu, Dom Matki i Dziecka „Słonecznik”. W okresie 12 lat działalności z pomocy tych instytucji skorzystało łącznie ok. 30 tys. osób. Stowarzyszenie, które jest również organizatorem Festiwalu Sztuki Bezdomnej, zostało nominowane za owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Ojciec Eugeniusz Śpiołek SchP

Kapłan, zakonnik, wychowawca i społecznik. Twórca m.in. Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Krypta” w Krakowie, warszawskiego „Modlitewnego Pogotowia Ratunkowego” i „Ogniska Bożego Pokoju”. Jako przełożony Kolegium Ojców Pijarów w Łowiczu, w 1995 r. reaktywował tamtejsze szkoły pijarskie, kierując się troską o kształcenie dzieci ubogich. Jego wysiłki zapewniły im godne warunki do nauki i wychowanie oparte na fundamencie wiary i promocji godności osoby, a także przyczyniły się do aktywizacji wielu lokalnych środowisk.

Nominowany za wieloletnią pracę ewangelizacyjną, edukacyjną i wychowawczą w różnych środowiskach, łączoną z tworzeniem konkretnych dzieł na rzecz potrzebujących bliźnich.

Ośrodek Wychowawczo-Profilaktyczny Michael

Prowadzone przez Zgromadzenie św. Michała Archanioła centrum dziecięco-młodzieżowe koncentruje się na harmonijnym rozwoju człowieka w trzech aspektach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Główną zasadą prowadzonej działalności wychowawczej i edukacyjnej jest prewencja – uprzedzanie zagrożeń i towarzyszenie młodym w dorastaniu i rozwoju. Bogata oferta ośrodka obejmuje m.in. ścianę wspinaczkową, studio muzyczne, studio tańca, pracownię ceramiki, koła teatralne i fotograficzne czy siłownię oraz wspólne spotkania, co pozwala zagospodarować wolny czas dzieci i młodzieży. Ośrodek działa na warszawskim Bemowie od 1993 r. Obecnie jego programem objętych jest tygodniowo ok. 500 młodych osób.

Nominowany za pracę dla wychowania i formowania dzieci i młodzieży w myśl hasła „Chleba i nieba”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »

Reklama