Nominacja dla Małego Gościa
Logo MGN

Nominacja dla Małego Gościa

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 30.09.2009 13:56

Ogłoszono dziś nominowanych do tegorocznych nagród TOTUS - przyznawanych w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".


Zespół „Teologii Politycznej”

Wydawane od sześciu lat pismo łączy na swoich łamach filozofię, politykę i teologię. Wokół niego utworzyło się środowisko młodych intelektualistów chrześcijańskich, zrzeszające naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Rocznik popularyzuje teologię polityczną, dziedzinę niemal nieobecną na uniwersytetach, a stanowiącą żywą część refleksji nad polityką i religią. Jego misją jest opis rzeczywistości przez „spoglądanie na sprawy polityczne z perspektywy spraw ostatecznych”. Redakcja pisma upowszechniła pojęcie „polityki historycznej” i współtworzyła Muzeum Powstania Warszawskiego. Twórcami „Teologii…” są Marek Cichocki i Dariusz Karłowicz, a wydawcą Fundacja Świętego Mikołaja.

Zespół redakcyjny nominowany został za tworzenie wysokiej klasy publicystyki, działania medialne i naukowe, prowadzące do promowania teologii politycznej w publicznym dyskursie.

Zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”

Film o kapelanie „Solidarności” nie jest typowym pomnikiem utrwalonym na taśmie filmowej, a raczej fabularyzowanym dokumentem. Pokazuje bohaterstwo ks. Jerzego przez pryzmat codziennego życia w Warszawie początku lat 80. Eksponuje często dramatyczne – ale jakże prawdziwe – wybory zwyczajnych ludzi, ich walkę o zachowanie godności i osobistej niezależności od komunistycznego systemu. Postać ks. Jerzego, kreowana przez Adama Woronowicza jest osadzona w ówczesnych realiach. Zmaga się z charakterystycznymi dla tego czasu problemami, przeżywając jak inni chwile słabości i upokorzenia. Jest przez to bliska i zarazem wzbudzająca podziw swoją niezłomną wolą walki o wolność i prawdę. Producenci filmu – Julita Świercz-Wieczyńska i Rafał Wieczyński – przez wiele lat wytrwale zbierali świadectwa osób, które znały ks. Popiełuszkę. Stworzyli dzięki temu wspaniałą lekcję niepodległości – tej wewnętrznej i zewnętrznej – dla narodu polskiego.

Nominowani za stworzenie wybitnego filmu, który jest wyrazem dążenia do obrony chrześcijańskiej tożsamości, za długoletnią determinację, która doprowadziła do powstania tego dzieła.

5. Nagroda okolicznościowa z okazji dziesiątej edycji Nagród TOTUS

Decyzją Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” specjalną Nagrodę TOTUS otrzymał Wojciech Kilar w uznaniu wytrwałego otwierania dróg Piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia.

Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej, dyrygent, uważany za jednego z najwybitniejszych w historii. Jego utwory można usłyszeć w ponad 130 filmach polskich i zagranicznych, m.in. w „Ziemi Obiecanej”, „Panu Tadeuszu”, „Lalce”, „Rejsie”, „Pianiście”. Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to „Krzesany”, „Kościelec 1909”, „Siwa mgła”, „Exodus”, „Angelus”, „Orawa”, „Riff 62” oraz „Missa pro pace” („Msza o pokój”), której podczas specjalnego koncertu w Watykanie wysłuchał Jan Paweł II. Utwory kompozytora wykonują największe orkiestry świata, w tym Philadelphia Symphony, Cleveland Symphony i New York Philharmonic.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona