W ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 (EURO 2012) Ministerstwo Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Ukrainy na prośbę władz lwowskich przeznaczyło z budżetu państwa około 23 mln grzywien (UAH) na odnowę zabytków na tym terenie
Są wśród nich klasztor dominikański z XVII-XVIII w. w Bełzie i kościół parafialny w Uchniowie – podała służba prasowa przewodniczącego rady obwodu lwowskiego.
Na remont i konserwację tego pierwszego obiektu przeznaczono 1,4 mln UAH, a na ratowanie drugiego – 2 mln. UAH. Podczas II wojny światowej oba budynki zostały bardzo zniszczone. Po XVII-wiecznym kościele Wniebowzięcia NMP w Uchniowie pozostały ruiny. Tylko raz w roku przed uroczystością św. Antoniego (13 czerwca) pielgrzymują do tego miejsca z Polski rodziny byłych mieszkańców miasteczka i to dzięki ich pomocy zabezpieczono tam niedawno dach świątyni.
Oba obiekty znajdują się na terenie Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego w Bełzie – powiedzieli KAI przedstawiciele dyrekcji tej instytucji. Zaznaczyli, że władze troszczą się o odnowę pozostałych w tym miasteczku i okolicach zabytków kultury żydowskiej, ukraińskiej i polskiej. Po raz pierwszy udało się otrzymać od państwa ukraińskiego środki na ratowanie świątyń rzymskokatolickich.
W samym Lwowie władze obwodowe nie umieściły w spisie zabytków sakralnych ani prastarej katedry łacińskiej, ani żadnego innego kościoła, co umożliwiłoby podjęcie starań o uzyskanie dotacji państwowych na ich remonty i konserwację. Tymczasem środki przyznane w 2009 r. zostaną przeznaczone na odnowę i remont pomieszczeń Muzeum Ruchu Narodowościowo-Wyzwoleńczego (4 mln UAH), Muzeum Etnograficznego (2,5 mln UAH), prawosławnej cerkwi św. Paraskewy we Lwowie (600 tys.), kompleksu zabudowań greckokatolickiej katedry św. Jura (Jerzego) we Lwowie (2,7 mln), cerkwi i klasztoru oo. bazylianów św. Onufrego w Ławrowie k. Sambora Starego (2,5 mln) i zamku w Żółkwi (6,14 mln UAH).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.