Rozpoczęło się żydowskie święto Sukot

Rozpoczęło się siedmiodniowe żydowskie święto Sukot, upamiętniające wyjście Żydów z Egiptu. Tradycja wymaga, aby w tym czasie Żydzi spędzali czas w specjalnie wzniesionych szałasach. W Warszawie wspólnota Chabad Lubawicz postawiła szałas obok wejścia do galerii Złote Tarasy. Po raz pierwszy przygotowano też mobilny szałas, który będzie jeździł po całym kraju.

"Przez siedem dni będziecie mieszkać w szałasach (...), aby pokolenia wasze wiedziały, że w szałasach kazałem mieszkać synom izraelskim, gdy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej" - tak mówi Tora na temat święta Sukot.

Podczas Sukot Żydzi w szałasie śpią, jedzą i uczą się. Tradycja zwalnia z obowiązku mieszkania w szałasie wszystkich odczuwających z tego powodu dyskomfort spowodowany np. zimnem lub hałasem. Nakaz mieszkania w szałasie nie obowiązuje kobiet, choć, jeśli zechcą, mają one prawo świętować tak samo jak mężczyźni. Zgodnie z tradycją, w dzień poprzedzający Sukot, niezamężne kobiety zapalają jedną świecę, a mężatki tyle świec, ile mają dzieci.

Kolejnym ważnym nakazem, wypełnianym przez Żydów podczas Sukot, jest odmawianie błogosławieństw i potrząsanie czterema rodzajami roślin, symbolizującymi cztery rodzaje ludzi. Etrog (cytrus) o przyjemnym smaku i zapachu oznacza człowieka mądrego i sprawiedliwego. Lulaw (gałązka palmy daktylowej) o smaku, ale bez zapachu, przypisany jest ludziom znającym zasady Tory, ale niestosującym ich w swoich codziennych uczynkach. Hadas (gałązka mirtu) symbolizuje ludzi prostych, którzy wypełniając nakazy Boga kierują się wiarą i lękiem, a nie znajomością Tory. Arawa (gałązka wierzby) pozbawiona smaku i zapachu symbolizuje ludzi, którym obce są zasady Tory i ich wypełnianie.

Szałas, który już po raz trzeci wspólnota Chabad Lubawicz wystawiła przed warszawską galerią handlową Złote Tarasy, ma osiem metrów długości i cztery metry szerokości. Ściany zbudowano z drewna, a dach z liści palmowych i mat bambusowych. "Umieściliśmy szałas w sercu Warszawy, bo chcemy, by jak najwięcej warszawiaków i gości stolicy mogło zobaczyć, jak obchodzi się to ważne dla wszystkich Żydów święto" - wyjaśnia rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel wspólnoty Chabad Lubawicz w Polsce. Jak zapewnił, wszyscy chętni mogą wejść do szałasu, obejrzeć go i zapoznać się z materiałami na temat święta Sukot.

Oprócz stacjonarnego szałasu, warszawscy Żydzi przygotowali specjalny mobilny szałas zbudowany na samochodzie pick-up, który w okresie świąt odwiedzi wybrane miasta Polski. "W ten sposób chcemy pokazać, jak otwartą religią jest judaizm, i dotrzeć z informacją o święcie do miejscowości, w których nie ma synagog" - wyjaśnił rabin Stambler. Mobilny szałas odwiedzi m.in. Kraków, Lublin i Poznań.

Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad prowadzi także działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »