Reklama

Nowy rok akademicki na UKSW

Blisko 17 tys. studentów rozpoczęło dziś naukę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku uniwersytet, powstały po przekształceniu Akademii Teologii Katolickiej, obchodzi 10. rocznicę istnienia.

Reklama

Mszy św. przewodniczył wielki kanclerz UKSW, abp Kazimierz Nycz. Wykład inauguracyjny wygłosił prezydent Lech Kaczyński.

Podczas uroczystości wspominano też 55. rocznicę powstania Akademii Teologii Katolickiej - uczelni, którą powołano po zlikwidowaniu wydziałów teologicznych na polskich uniwersytetach.

Prezydent Kaczyński mówił o kondycji polskiego szkolnictwa wyższego, zaznaczając, że w ostatnim 20-leciu dokonał się niezwykły skok, jeśli chodzi o liczbę studentów i uczelni. W 1989 roku było nieco ponad 300 tys. żaków, dziś jest ich ponad 1,9 mln. Ponad 50 proc. młodzieży studiuje, co prezydent uznaje za sukces ilościowy.

Jego zdaniem, potrzebne są teraz starania, by edukacja w szkolnictwie wyższym była lepsza jakościowo. Niepokoi bowiem fakt, że przy dużym wzroście liczby studentów, niewiele powiększyła się liczba pracowników naukowych – z 70 tys. do nieco ponad 101 tys.

Lech Kaczyński zapowiedział, że nie wyklucza kilka inicjatyw ustawodawczych, by poprawić sytuację szkolnictwa wyższego w Polsce – chodzi o zmiany w procedurze uzyskiwania stopni naukowych, finansowanie badań naukowych, uelastycznienie płac pracowników naukowych i wykształcenie grupy menadżerów, którzy będą dbać o dobre funkcjonowanie uczelni.

Podkreślił też, że należałoby zwiększyć liczbę studentów studiów stacjonarnych w stosunku do studentów studiów niestacjonarnych. - Polska potrzebuje jak największej grupy ludzi szczególnie dobrze wykształconych - podkreślił. - To potrzebne ze względu na zdobycie pozycji w Europie i Unii Europejskiej, w której jesteśmy, będziemy i która przynosi nam korzyści - zaznaczył.

Prezydent odznaczył też kilka osób zasłużonych dla UKSW: krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski bp. Stanisława Stefanka, ks. prof. Ryszarda Rumianka oraz ks. Kazimierza Szymonika, zaś krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. Romana Bartnickiego, ks. Henryka Skorowskiego, Tomasza Chachulskiego, Cezarego Mika, Alicję Ogrodzińską, Marka Kamińskiego i Marka Lepę.

Z kolei Lech Kaczyński otrzymał od Senatu UKSW Złoty Medal I stopnia uczelni.

Wielki kanclerz uczelni, abp Kazimierz Nycz podziękował z okazji rocznicy wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju UKSW, szczególnie trzem rektorom – ATK ks. prof. Janowi Łachowi, pierwszemu rektorowi UKSW ks. prof. Romanowi Bartnickiemu i obecnemu rektorowi ks. prof. Ryszardowi Rumiankowi. Apelował, by uczelnia pokładała wysiłki w poszerzanie szeregów polskiej inteligencji, wspierała kreatywność studentów i pracowników oraz sprzyjała indywidualnemu tokowi studiów.

Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce wręczył ks. prof. Rumiankowi decyzję Benedykta XVI, który mianował go swoim kapelanem – czyli prałatem.

Podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki bp Andrzej Dziuba mówił o potrzebie syntezy kultury i wiary. Przypomniał za Janem Pawłem II, że wiara, która nie staje się kulturą, nie jest w pełni przyjęta i podkreślił, że uniwersytety w sposób twórczy mają łączyć dwa porządki: porządek wiary i poszukiwania prawdy.

„Pogłębianie więzi między naukami ścisłymi a teologią jest budowaniem pomostów i punktów odniesienia do rzeczywistości” – powiedział przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Apelował do studentów, by byli ludźmi kultury i wiary, gotowymi później wspierać człowieka w świecie pełnym pokus i wątpliwości i przygotowanymi do podjęcia wyzwań, które przyniesie im życie.

Bp Dziuba zwrócił uwagę, że środowiska uniwersyteckie uczelni katolickich nie są zasklepione, nietolerancyjne czy zamknięte lecz – zachowując swoją religijną tożsamość – chętnie podejmują dialog z myślącymi inaczej.

Na zakończenie zaapelował, by studenci i pracownicy naukowi UKSW stawali się twórczymi uczestnikami budowania cywilizacji miłości i humanizmu, którego fundamentem jest Jezus Chrystus.

Rektor ks. Ryszard Rumianek mówił o zadaniach UKSW – jak każda uczelnia ma ona za zadanie dociekać prawdy, uczyć tolerancji i szerokiego spojrzenia na świat oraz wychowywać w duchu patriotyzmu. Dodatkowo UKSW prowadzi badania i dydaktykę w oparciu o wartości chrześcijańskie. Zapowiedział także, że w ciągu 2-3 lat uczelnia otworzy jeszcze laboratorium i halę sportową. Ponadto razem z Wojskową Akademią Techniczną władze uczelni planują wybudowanie nowego akademika.

Nowy rok akademicki na UKSW rozpoczęło blisko 17 tys. studentów, którzy kształcą się na dziewięciu wydziałach. Kadrę stanowi ponad 800 pracowników naukowo-dydaktycznych.

W uroczystości wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, abp Jeremiasz, biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskupi Andrzej Dziuba, Stanisław Stefanek i Adam Lepa oraz przedstawiciele Senatu i Sejmu, a także rektorzy wyższych uczelni warszawskich i z kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama