Nową siedzibę ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży otwarto w poniedziałek - dzięki pomocy europejskiej - w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Placówka od 10 lat pomaga podopiecznym z niepełnosprawnością intelektualną.
Należący do diecezjalnej Caritas ośrodek "Radość Życia" otrzymał zabudowania poszpitalne przy XIII-wiecznym kościele pw. Świętego Ducha. Dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Regionalnemu Programowi Operacyjnemu województwa świętokrzyskiego sfinansowano remont i modernizację przykościelnego kompleksu za ponad 8 mln zł - poinformował dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha.
Uroczystość otwarcia ośrodka w nowej siedzibie odbyła się w ramach kościelnych obchodów Tygodnia Miłosierdzia.
W ośrodku prowadzone są grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, które pomagają 140 podopiecznym z umiarkowaną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną funkcjonować w społeczeństwie. W ramach placówki działa przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła przysposabiająca zawodowo.
"Patronka dnia dzisiejszego, św. siostra Faustyna Kowalska, daje nam dodatkowe sugestie co do postawy miłosierdzia, czerpiącej inspiracje z Chrystusa - uwrażliwia nas na potrzeby człowieka cierpiącego, samotnego, niedołężnego" - mówił w homilii podczas dziękczynnej mszy biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Odnowione zabudowania poszpitalne należały w przeszłości do sprowadzonych w XIII wieku do Sandomierza "duchaków", czyli zakonu kanoników regularnych św. Ducha de Saxia reguły św. Augustyna. Po przeprowadzonej w latach 70. zeszłego wieku częściowej renowacji dotrwały do dziś w postaci ukształtowanej w XIX wieku, dzięki działalności zakonu sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo - "szarytek".
Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia Kościół rzymsko-katolicki obchodzi pod hasłem "Otoczmy troską życie".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.