70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20-lecie upadku muru berlińskiego uczczono specjalnym koncertem zorganizowanym w sali koncertowej Auditorium Conciliazione w gmachu Radia Watykańskiego w Rzymie. Wziął w nim udział Benedykt XVI wraz z uczestnikami Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki.
W przemówieniu wygłoszonym na zakończenie koncertu, papież przypomniał, że Pius XII robił wszystko, aby zapobiec tragedii wojennej, nie został jednak wysłuchany, gdyż górę wzięły egoizm i przemoc. Nazwał konflikt światowy „bolesną kartą historii, zbrukaną przemocą i brakiem człowieczeństwa” i przypomniał, że zwycięzcy wyszli z niego podzieleni.
- Wojna wywołana przez narodowy socjalizm dotknęła tak wiele niewinnych narodów Europy i innych kontynentów, zraniła przede wszystkim naród żydowski, przedmiot zaplanowanej zagłady. A przecież nie brakowało podnoszonych z wielu stron nawoływań do rozsądku i pokoju. Tu w Rzymie rozległ się błagalny głos mego czcigodnego poprzednika Piusa XII” - mówił Benedykt XVI. Przypomniał głośne orędzie radiowe tego papieża z 1939 r. na krotko przed wybuchem działań wojennych. - Niestety nikomu nie udało się powstrzymać tej ogromnej katastrofy: górę wzięły nieposkromiony egoizm i przemoc - podsumował Ojciec Święty.
Nawiązując do rocznicy upadku muru berlińskiego Benedykt XVI, cytując Jana Pawła II, powiedział, że wydarzenie to było „wymownym symbolem końca totalitarnego komunizmu we wschodniej Europie” i dowodem na to, że „nie można długo dławić podstawowych wolności, które nadają sens ludzkiemu życiu”.
W programie koncertu znalazły się utwory Gustawa Mahlera i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, kompozytorów żydowskiego pochodzenia, którzy przyjęli chrześcijaństwo, w wykonaniu Międzyregionalnej Orkiestry Symfonicznej z Ochsenhausen w Niemczech pod dyrekcją Jochema Hochstenbacha i Wolfganga Gönnenweina. Znany aktor filmowy i teatralny Klaus Maria Brandauer recytował utwory Goethego, Heinego i Brechta, a także odczytał wiersze dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie.
Wieczór zorganizowała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan i działająca przy niej Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz ambasada Niemiec przy Apostolskiej i Europejskie Forum Kulturalne z Mainau w Niemczech. Patronat nad koncertem objął Międzynarodowy Komitet Żydowski ds. Konsultacji Międzyreligijnych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.