Benedykt XVI o Piusie XII

70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20-lecie upadku muru berlińskiego uczczono specjalnym koncertem zorganizowanym w sali koncertowej Auditorium Conciliazione w gmachu Radia Watykańskiego w Rzymie. Wziął w nim udział Benedykt XVI wraz z uczestnikami Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki.

W przemówieniu wygłoszonym na zakończenie koncertu, papież przypomniał, że Pius XII robił wszystko, aby zapobiec tragedii wojennej, nie został jednak wysłuchany, gdyż górę wzięły egoizm i przemoc. Nazwał konflikt światowy „bolesną kartą historii, zbrukaną przemocą i brakiem człowieczeństwa” i przypomniał, że zwycięzcy wyszli z niego podzieleni.

- Wojna wywołana przez narodowy socjalizm dotknęła tak wiele niewinnych narodów Europy i innych kontynentów, zraniła przede wszystkim naród żydowski, przedmiot zaplanowanej zagłady. A przecież nie brakowało podnoszonych z wielu stron nawoływań do rozsądku i pokoju. Tu w Rzymie rozległ się błagalny głos mego czcigodnego poprzednika Piusa XII” - mówił Benedykt XVI. Przypomniał głośne orędzie radiowe tego papieża z 1939 r. na krotko przed wybuchem działań wojennych. - Niestety nikomu nie udało się powstrzymać tej ogromnej katastrofy: górę wzięły nieposkromiony egoizm i przemoc - podsumował Ojciec Święty.

Nawiązując do rocznicy upadku muru berlińskiego Benedykt XVI, cytując Jana Pawła II, powiedział, że wydarzenie to było „wymownym symbolem końca totalitarnego komunizmu we wschodniej Europie” i dowodem na to, że „nie można długo dławić podstawowych wolności, które nadają sens ludzkiemu życiu”.

W programie koncertu znalazły się utwory Gustawa Mahlera i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, kompozytorów żydowskiego pochodzenia, którzy przyjęli chrześcijaństwo, w wykonaniu Międzyregionalnej Orkiestry Symfonicznej z Ochsenhausen w Niemczech pod dyrekcją Jochema Hochstenbacha i Wolfganga Gönnenweina. Znany aktor filmowy i teatralny Klaus Maria Brandauer recytował utwory Goethego, Heinego i Brechta, a także odczytał wiersze dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie.

Wieczór zorganizowała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan i działająca przy niej Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz ambasada Niemiec przy Apostolskiej i Europejskie Forum Kulturalne z Mainau w Niemczech. Patronat nad koncertem objął Międzynarodowy Komitet Żydowski ds. Konsultacji Międzyreligijnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Piątek
noc
14°C Piątek
rano
19°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »