Prasa w USA o Noblu dla Obamy

Prasa amerykańska zwraca uwagę na kontrowersyjny charakter przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie, które dość powszechnie uznano za przedwczesne, jako że trudno na razie mówić o konkretnych osiągnięciach prezydenta USA w walce o pokój.

"Zamiast powszechnych pochwał, wyrażanych zwykle przy okazji Nagrody Nobla, wyróżnienie dla Obamy wywołało w USA reakcje przypominające o ostrych podziałach politycznych w kraju" - napisał sobotni "Washington Post".

Chociaż Demokraci podkreślają, że nagroda jest zaszczytem dla Ameryki, prawica krytykuje decyzję norweskiego komitetu, twierdząc, że nagroda nie jest zasłużona.

Ultrakonserwatywny komentator radiowy Rush Limbaugh zakpił w piątek z nagrody dla prezydenta, mówiąc: "Obama jest obecnie tak wielki, że jego uszy teraz pasują do twarzy".

Odstające uszy Obamy eksponują wszyscy karykaturzyści na swoich portretach prezydenta.

Postępowy "New York Times" z kolei wyraża frustrację lewicy Partii Demokratycznej z powodu polityki Obamy, który kontynuuje niepopularną w tych kręgach wojnę w Afganistanie i niektóre inne elementy polityki George'a W.Busha na arenie międzynarodowej.

"Cokolwiek nagroda znaczy dla świata, w USA Nobel dla prezydenta jest wątpliwym błogosławieństwem. Stał się on przypomnieniem rozziewu istniejącego między ambitnymi obietnicami zawartymi w jego słowach a jego osiągnięciami" - pisze nowojorski dziennik.

"NYT" przypomina, że sam prezydent powiedział, że "przyjmuje nagrodę z pokorą" i że "nie zasługuje", by być w towarzystwie niektórych poprzednich jej laureatów.

"Nagroda zwróciła uwagę na to, że choć większość świata celebruje Obamę jako +anty-Busha+, nie zerwał on, tak jak zapowiadał, z polityką poprzedniej administracji" - czytamy w analizie w sobotnim wydaniu gazety.

Demokratyczna lewica ma do Obamy pretensje m.in. o to, że nie zamknął jeszcze więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo na Kubie i nie ukarał funkcjonariuszy CIA odpowiedzialnych za brutalne metody przesłuchań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
27°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
wiecej »