Przewodniczący wydziału kontaktów zewnętrznych patriarchatu moskiewskiego abp Hilarion Ałfiejew spotkał się z przedstawicielami wspólnot protestanckich Rosji. Na spotkanie przybyło ok. 60 reprezentantów Związku Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, baptystów, adwentystów i wspólnot prezbiteriańskich.
Na prośbę strony protestanckiej abp Hilarion przedstawił podstawy dogmatyczne nauczania prawosławnego, w tym chrystologię, stosunek Pisma świętego i Tradycji, naukę o Eucharystii, sakramentach, hierarchii kościelnej, kult Matki Bożej i świętych oraz ikon. Szczególną uwagę poświęcił tematowi działania Ducha Świętego w Kościele.
Poruszając problemy eklezjologiczne, Hilarion Ałfiejew stwierdził, że z punktu widzenia prawosławia Kościołami w pełnym znaczeniu można nazwać tylko „lokalne Kościoły prawosławne”. Wobec innych wspólnot chrześcijańskich termin „Kościół” używany jest przez prawosławnych jako wyraz szacunku. Podkreślił przy tym konieczność doceniania, w niektórych Kościołach obecności sukcesji apostolskiej, święceń. Wskazał tu na Kościół rzymskokatolicki.
Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego zaznaczył, że większość rosyjskich Kościołów chrześcijańskich przywiązana jest do tradycyjnych wartości moralnych i w tej sferze otwiera się pole do współpracy międzywyznaniowej. Warunkiem koniecznym dla takiej współpracy jest wyrzeczenie się prozelityzmu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.