Matka oraz dziadkowie 12-letniego chłopca stanęli przed sądem we Włoszech za nadopiekuńczość i odizolowanie go od innych dzieci oraz nałożenie licznych zakazów i ograniczeń. O procesie przed sądem w mieście Ferrara na północy kraju pisze we wtorek dziennik "Corriere della Sera".
Ciężkie maltretowanie i nadopiekuńczość rozumiana jako przemoc i wpływająca negatywnie na rozwój psychofizyczny - tak brzmi akt oskarżenia wobec najbliższych chłopca, którzy w poniedziałek stanęli przed sądem. To już drugi proces matki i dziadka. Za to samo zostali skazani, między innymi na podstawie sprawozdania opieki społecznej, pięć lat temu na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności. Wyrok ten jest obecnie w sądzie apelacyjnym. Obecnie do grona oskarżonych dołączyła także babcia chłopca, przedstawionego przez gazetę pod fikcyjnym imieniem Luca.
Doniesienie o maltretowaniu dziecka złożył jego ojciec, który po separacji nie widział się ze swoim synem od 9 lat. Kontaktów zakazuje mu matka dziecka wraz ze swymi rodzicami.
Adwokat ojca argumentuje, że Luca z powodu chorobliwej nadopiekuńczości najbliższej rodziny żyje jak w klatce, a jego rozwój zatrzymał się. Chłopcu zabroniono spotykać się z kolegami, chodzić do parafii, uprawiać sport i uczestniczyć w dodatkowych zajęciach szkolnych poza godzinami lekcji.
Kiedy przyszedł do pierwszej klasy - twierdzi adwokat ojca - miał sprawność motoryczną trzylatka; nie umiał nawet biegać, ponieważ nigdy mu na to nie pozwalano. Do szkoły, dodaje, chłopiec przynosił drugie śniadanie już podzielone na małe kęsy. Dlatego mężczyzna pozwał do sądu matkę i dziadków.
Z kolei ich adwokat, cytowany przez gazetę, zapewnia, że sytuacja chłopca poprawiła się od poprzedniego wyroku. Może już chodzić do parafii i nawet czasem spotkać się z kolegą.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.