Liczba osób zarażonym wirusem HIV w Europie rośnie, podobnie jak skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych - wynika z opublikowanego we wtorek w Brukseli niezależnego raportu. Jego autorzy wskazują, że w Polsce powinna ulec poprawie opieka nad chorymi na AIDS i zarażonymi HIV.
Autorzy raportu zatytułowanego "Euro HIV Index" krytykują wiele krajów za niski poziom opieki nad dotkniętymi HIV/AIDS i poziom profilaktyki. W rankingu 29 krajów (UE plus Norwegia i Szwajcaria) Polska znalazła się na 20 miejscu. Liderami są Luksemburg, Malta i Szwajcaria; ostatnie są Włochy, Grecja i Rumunia.
"W Polsce opieka nad dotkniętymi HIV/AIDS powinna być poprawiona. Na przykład, monitoring i zbieranie danych powinno być lepiej rozwinięte zwłaszcza w środowisku więźniów, gdzie trudno uzyskać jakiekolwiek dane" - oświadczyła odpowiedzialna za ranking dr Beatriz Cebolla ze specjalizującego się w kwestiach opieki zdrowotnej i praw pacjentów brukselskiego ośrodka analitycznego Health Consumer Powerhouse.
"Drugim polem do poprawy są badania: ludzie z HIV nie są badani pod kątem żółtaczki, zaś chorzy na gruźlicę - pod kątem HIV" - dodała.
"Liczba osób żyjących z HIV rośnie we wszystkich krajach UE, podczas gdy budżety na walkę z chorobą są w wielu krajach zmniejszane. Coraz bardziej powszechne stają się ryzykowne zachowania seksualne" - oceniła dr Cebolla.
Szef ośrodka Johan Hjertqvist powiedział, że "żaden rząd nie zna prawdziwej liczby mieszkańców zarażonych HIV". W raporcie wskazano np., że grupy zmarginalizowane społecznie, jak na przykład nielegalni imigranci, nie mają żadnego dostępu do ośrodków profilaktyki i leczenia HIV/AIDS.
Liczbę osób zarażonych HIV szacuje się na co najmniej 800 tys. w Unii Europejskiej.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".