Liczba osób zarażonym wirusem HIV w Europie rośnie, podobnie jak skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych - wynika z opublikowanego we wtorek w Brukseli niezależnego raportu. Jego autorzy wskazują, że w Polsce powinna ulec poprawie opieka nad chorymi na AIDS i zarażonymi HIV.
Autorzy raportu zatytułowanego "Euro HIV Index" krytykują wiele krajów za niski poziom opieki nad dotkniętymi HIV/AIDS i poziom profilaktyki. W rankingu 29 krajów (UE plus Norwegia i Szwajcaria) Polska znalazła się na 20 miejscu. Liderami są Luksemburg, Malta i Szwajcaria; ostatnie są Włochy, Grecja i Rumunia.
"W Polsce opieka nad dotkniętymi HIV/AIDS powinna być poprawiona. Na przykład, monitoring i zbieranie danych powinno być lepiej rozwinięte zwłaszcza w środowisku więźniów, gdzie trudno uzyskać jakiekolwiek dane" - oświadczyła odpowiedzialna za ranking dr Beatriz Cebolla ze specjalizującego się w kwestiach opieki zdrowotnej i praw pacjentów brukselskiego ośrodka analitycznego Health Consumer Powerhouse.
"Drugim polem do poprawy są badania: ludzie z HIV nie są badani pod kątem żółtaczki, zaś chorzy na gruźlicę - pod kątem HIV" - dodała.
"Liczba osób żyjących z HIV rośnie we wszystkich krajach UE, podczas gdy budżety na walkę z chorobą są w wielu krajach zmniejszane. Coraz bardziej powszechne stają się ryzykowne zachowania seksualne" - oceniła dr Cebolla.
Szef ośrodka Johan Hjertqvist powiedział, że "żaden rząd nie zna prawdziwej liczby mieszkańców zarażonych HIV". W raporcie wskazano np., że grupy zmarginalizowane społecznie, jak na przykład nielegalni imigranci, nie mają żadnego dostępu do ośrodków profilaktyki i leczenia HIV/AIDS.
Liczbę osób zarażonych HIV szacuje się na co najmniej 800 tys. w Unii Europejskiej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.