Wiejący z północy wiatr spowodował tzw. cofkę, to znaczy tłoczenie wód z Zalewu Wiślanego i Bałtyku do rzeki Elbląg. Stan wody szybko się podnosi, przekroczył już stan alarmowy i doszło do zalania jednej z ulic miasta - poinformował PAP w środę rano dyżurny miasta Elbląga Zenon Urbański.
Zalana jest ulica Panieńska w Elblągu. Z informacji przekazanych PAP przez Urbańskiego wynika, że na zalanym obszarze znajdował się camping. "Straż pożarna jest na miejscu, być może ustawią zapory, by woda nie szła dalej" - powiedział Urbański. Zastrzegł jednak, że zalany obszar jest najniżej położony w mieście, w związku z czym często jest zalewany.
"Ale od godz. 5 rano stan alarmowy na rzece mamy przekroczony i poziom wody szybko się podnosi. Wody do rzeki tłoczone są już nie tylko z Zalewu, ale i Bałtyku" - powiedział Urbański.
Ostrzegawczy poziom wody na rzece Elbląg to 598 cm, w środę o godz. 6 rano wynosił 624 cm.
Silny wiatr z północy zaczął wiać w Elblągu we wtorek wieczorem, ale po kilku godzinach ucichł. Po północy zaczęło ponownie mocno wiać z północy tak, że woda przekroczyła stan ostrzegawczy, a rano - alarmowy.
Cofanie wody z północy do rzeki Elbląg to zjawisko sezonowe - zwykle występuje wiosną i jesienią. Minionej wiosny woda nie osiągnęła jednak tak wysokich poziomów jak obecnie.
Prognozy, którymi dysponuje wydział zarządzania kryzysowego w Elblągu mówią, że silny wiatr ma się utrzymać do soboty.
Silny wiatr w woj. warmińsko-mazurskim powalił w nocy z wtorku na środę drzewa w okolicach Elbląga oraz na Mazurach w okolicach Giżycka, Ełku, Olecka, Gołdapi. Dyżurny straży pożarnej Łukasz Kowalski powiedział PAP, że lokalnie drogi na Mazurach mogą być nieprzejezdne.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.