Strata oczekiwanego, niejednokrotnie jedynego dziecka, w każdym momencie jego życia, jest dla rodziców i rodziny niewyobrażalną tragedią. Mimo tego śmierć dzieci wydaje się być niezauważana społecznie. Od 2004 roku, 15 października jest w Polsce obchodzony jako Dzień Dziecka Utraconego.
W Polsce ponad 40 tys. rodziców doświadcza straty dziecka w wyniku poronienia, kolejne 2 tys. dzieci rodzi się martwo, około 5-u tysiącom nie będzie dane dożyć do 18-tych urodzin. Najbardziej niepokojący wydaje się wzrost przedwczesnej śmiertelności dzieci starszych. Statystyki od roku 2005 wyraźnie wskazują wrastającą liczbę umierających dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat z powodów urazów, zatruć, wypadków i samobójstw. Jest to wymowny wskaźnik narastających zagrożeń cywilizacyjnych takich jak wypadki komunikacyjne, narkotyki, alkohol itp.
Strata oczekiwanego, niejednokrotnie jedynego dziecka, w każdym momencie jego życia, jest dla rodziców i rodziny niewyobrażalną tragedią. Mimo tego śmierć dzieci wydaje się być niezauważana społecznie. Dla konsumpcyjnie nastawionego społeczeństwa jest niewygodna, zbyt tragiczna, niezrozumiała i kłopotliwa. Wielu ludzi nie umie się zachować w obliczu takiego dramatu, w efekcie czego świadomie lub nie skazuje osamotnionych rodziców na społeczny ostracyzm, życie w izolacji.
Do tej pory spotkania i nabożeństwa owocowały samym dobrem, niosąc ulgę w cierpieniu i jednocząc rodziców w żałobie z resztą społeczeństwa. Niech Dzień Dziecka Utraconego stanie się dniem pamięci, modlitwy i zadumy nie tylko dla osieroconych rodziców, ale też dla całego społeczeństwa, do którego, z całym naszym bagażem doświadczeń, chcemy przynależeć.
W tym roku spotkania oraz Msze Św. w intencji Dzieci Utraconych oraz ich rodziców, odbędą się między innymi w Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Legionowie, Radzyminie, na Majdanku, w Łodzi i wielu innych miejscach.
W Warszawie w Kościele Ojców Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 na Służewcu po Mszy o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie, na które Organizacja Dlaczego zaprasza wszystkich rodziców, którzy borykają się z problemem śmierci dziecka – niezależnie od wieku i przyczyny Jego odejścia. Podobne spotkania odbędą się w całej Polsce. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.dlaczego.org.pl na której znajdują się szczegółowe informacje oraz harmonogram spotkań.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.