W 2011 roku nastąpi otwarcie Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Centrum Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich - zapowiedział w czwartek metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz na konferencji prasowej.
"Jesteśmy świadkami tych wielkich Polaków i ich dokonań, dlatego musimy pozostawić nasze świadectwo dla przyszłych pokoleń" - powiedział metropolita warszawski w związku z rozstrzygnięciem przetargu na projekt Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Projekt jest skonstruowany na planie monstrancji, co - w ocenie arcybiskupa - podkreśla "rolę Kościoła gromadzącego naród i prowadzącego go do Boga". Zdaniem hierarchy, założenia projektu "akcentują wartości, które są czerpane z dorobku Kościoła polskiego i dzięki papieżowi z 'dalekiego kraju' (Janowi Pawłowi II - PAP) stały się dziedzictwem światowym".
Według abp. Nycza, młodsi odbiorcy ekspozycji "powinni mieć świadomość, że jeżeli dziś korzystają z owoców wolności, to jest zasługą obu głównych bohaterów muzeum".
Jak poinformował przewodniczący komisji przetargowej Piotr Gaweł, w przetargu zwyciężyła firma Kłaput Projekt. Jest to ta sama pracownia, która była autorem projektów: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polskiego Sportu i Olimpizmu oraz Papieskiego Domu w Wadowicach.
Przewodniczący komisji powiedział, że podstawowym kryterium oceny nadesłanych ofert była ich oryginalność, realność wykonania w zaplanowanym czasie, zgodność koncepcji z wytycznymi zawartymi w założeniach programowych oraz koszt realizacji koncepcji. Poinformował, że całkowity koszt realizacji projektu muzeum wyniesie 26-30 mln zł, a finansowany będzie z trzech źródeł: ze zbiórki pieniężnej i indywidualnych darowizn, z ministerstwa kultury oraz ze środków europejskich.
Szef realizacji projektu Paweł Skibiński podkreślił, że muzealna ekspozycja będzie wszechstronnie oddziaływać na widza poprzez bogato użyte multimedia, obraz, dźwięk, a nawet zapach. Całość znajdzie się ponad przestrzenią sakralną Centrum Opatrzności Bożej.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.