Szczepkowska, Seweryn i Linda otrzymają nagrody im. Cybulskiego

Aktorzy: Joanna Szczepkowska, Andrzej Seweryn i Bogusław Linda zostaną uhonorowani Nagrodami Specjalnymi im. Zbyszka Cybulskiego - poinformowała w czwartek PAP Fundacja Kino, która przyznaje te nagrody wspólnie z telewizją Kino Polska.

Fundacja Kino jest organizatorem corocznego konkursu, w którym wyłaniany jest laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego - młody polski aktor, wyróżniający się, zdaniem jury, wybitną indywidualnością, honorowany za swoją rolę filmową z ostatniego sezonu.

Nagrody Specjalne im. Zbyszka Cybulskiego zostaną natomiast wręczone aktorom starszym, o bogatym dorobku artystycznym. Będą przyznane po raz pierwszy w historii, w związku z przypadającymi w tym roku dwiema rocznicami: 20. rocznicą upadku komunizmu w Polsce oraz 40. rocznicą ustanowienia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (pierwszym laureatem tej nagrody był - w 1969 r. - Daniel Olbrychski; wśród nagrodzonych w latach kolejnych są m.in.: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński, Maciej Stuhr).

Nagrody Specjalne otrzymają "wybitni aktorzy, którzy w czasach PRL-u nie mogli być uhonorowani Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego z powodów politycznych" - wyjaśniła reprezentująca Fundację Kino Danuta Twardoch.

"Zdarzało się, że filmy, w których debiutowały dzisiejsze gwiazdy polskiego ekranu, zatrzymywała cenzura. Bywało również i tak, że w związku z aktywną działalnością antykomunistyczną aktorzy nie otrzymywali filmowych ról na miarę swojego talentu. Tak jak Joanna Szczepkowska, której rodzice - i ona sama - byli aktywnymi działaczami opozycji. Andrzej Seweryn z powodu kontaktów z opozycją w czasach PRL nie dostał żadnej nagrody filmowej w Polsce, a Bogusław Linda nie od razu mógł zaprezentować swój talent kinowej publiczności, bo pierwsze filmy z jego udziałem trafiały na półki" - przypomniano w komunikacie Fundacji Kino, przesłanym w czwartek PAP.

Jak podkreśliła Fundacja, "20-lecie wolności to znakomita okazja, by uhonorować te trzy wybitne postaci".

Nagrody Specjalne zostaną wręczone 7 grudnia podczas gali w Warszawie, razem z tradycyjną Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego dla wybranego młodego aktora lub aktorki.

Lista młodych aktorów nominowanych do tegorocznej nagrody będzie ogłoszona jeszcze w październiku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
28°C Niedziela
dzień
wiecej »