Szwajcarski wymiar sprawiedliwości ma podjąć "w najbliższych dniach" decyzję o ewentualnym zwolnieniu za kaucją Romana Polańskiego, który od 26 września przebywa w areszcie. Powiadomił o tym w piątek konsul generalny Francji w Szwajcarii.
"Sąd w Bellinzonie powinien się wypowiedzieć w najbliższych dniach" - powiedział konsul Jean-Luc Faure-Tournaire. Zdementował informacje, jakoby Trybunał Karny w Bellinzonie miał podjąć decyzję w sprawie Polańskiego pod koniec tygodnia, o czym napisała prasa szwajcarska.
Dziennik "Blick" podał na swej stronie internetowej, że decyzja sądu "mogłaby zapaść dzisiaj", czyli w piątek. Możliwości tej zaprzeczył jeden z adwokatów Polańskiego, Herve Temime.
Podobnie jak adwokat, francuski konsul wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia reżysera. "W wieku 76 lat nie idzie się do więzienia, to starszy pan" - powiedział dyplomata. Dodał jednak, że warunki, w których przetrzymywany jest Polański, są właściwe - przy czym reżyserowi nie przysługuje w areszcie specjalne traktowanie.
Miejsce przetrzymywania Polańskiego jest utrzymywane w tajemnicy, jednak "Blick" opublikował serię zdjęć pokazujących przybycie francuskiego konsula do miejsca, które dziennik zidentyfikował jako więzienie w Winterthur. Dyplomata potwierdził, że rano był w tym więzieniu i że opuścił je "bardzo szybko".
Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.