Podejrzany o przygotowywanie zamachów w Niemczech Syryjczyk Dżabr al-Bakr popełnił samobójstwo. Zatrzymany w poniedziałek 22-letni mężczyzna powiesił się w swojej celi w zakładzie karnym w Lipsku. Władze Saksonii potwierdziły w środę informację podaną przez media.
Syryjczyk odebrał sobie życie w środę wieczorem. Szczegóły mają zostać podane w czwartek na konferencji prasowej.
Telewizja ARD podała, że zatrzymany prowadził strajk głodowy.
W mieszkaniu uchodźcy z Syrii w Chemnitz policja znalazła 1,5 kilograma wybuchowej substancji, zapalniki i metalowe części stosowane do konstrukcji bomb. Zdaniem służb bezpieczeństwa al-Bakr działał w porozumieniu z Państwem Islamskim (IS) i planował wkrótce atak na jedno z berlińskich lotnisk.
Mężczyzna wymknął się w sobotę z obławy policyjnej w Chemnitz, w Saksonii, na wschodzie Niemiec. Przedostał się do oddalonego o niespełna 100 km Lipska, gdzie dzięki pomocy trzech innych Syryjczyków został zatrzymany przez policję.
Tabloid "Bild" napisał, że podczas pierwszego przesłuchania al-Bakr obciążył rodaków, którzy go związali i przekazali policji. Miał powiedzieć, że wiedzieli oni o jego planach.
Niemieccy politycy zareagowali ze zdumieniem i oburzeniem na samobójstwo podejrzanego. "Jak mogło do tego dojść" - napisał polityk Zielonych Volker Beck na Twitterze. "Co się dzieje w Saksonii? Wariactwo" - powiedział, cytowany przez agencję dpa, deputowany SPD Johannes Kahrs.
Według "Bilda" cela al-Bakra kontrolowana była przez pracowników więzienia co godzinę.
Al-Bakr przyjechał do Niemiec w lutym 2015 roku. W czerwcu jego wniosek o azyl został pozytywnie rozpatrzony. Był sprawdzany przez służby, jednak kontrola nie wykazała wówczas związków z islamistami. Zdaniem Saksońskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) nie przyjechał do Niemiec z zadaniem przeprowadzenia zamachu, lecz raczej zradykalizował się podczas pobytu w Niemczech.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.