Reklama

Dzień Walki z Ubóstwem

Edukacja, dostęp do wiedzy i nowoczesnych środków komunikacji takich jak internet, a także racjonalne, stymulujące do podejmowania inicjatyw przepisy prawne - to elementy, które zdaniem uczestników odbywającej się w sobotę w Warszawie Konwencji Ruchu Przeciw Bezradności Społecznej pozwoliłyby zmniejszyć poziom ubóstwa w Polsce.

Reklama

Z danych przedstawionych w czasie spotkania wynika, że w 2008 r. prawie 43 proc. osób żyło w gospodarstwach domowych znajdujących się poniżej minimum socjalnego. Ponad połowę z nich stanowili mieszkańcy wsi. Najbardziej zagrożone ubóstwem są w Polsce: dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne. W 2008 r. dzieci i młodzież do lat 18 stanowiły ponad 1/3 (34 proc.) populacji zagrożonej skrajnym ubóstwem.

"Nasz świat dzieli się na tych, którzy mają dostęp do nowej wiedzy i nowoczesnych technologii, takich jak internet, i osoby, które takich możliwości nie mają" - mówił Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który jest patronem honorowym obchodów. Jak tłumaczył, ci, którzy korzystają z nowoczesnych środków komunikacji, korzystają też z dorobku innych społeczeństw, co pozwala się rozwijać.

"Brak dostępu do wiedzy jest źródłem niesprawiedliwości i podziałów społecznych hamujących rozwój jednostek" - podkreślił.

Prof. Julian Auleytner z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej mówił, że można by zmniejszyć liczbę osób ubogich, gdyby lepiej dysponowano środkami budżetowymi na cele socjalne. Według niego, problemem jest to, że obecnie pieniądze są rozproszone w kilku funduszach socjalnych (np. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Auleytner jest zdania, że korzystniej byłoby, gdyby znalazły się one w jednym transparentnym funduszu solidarności narodowej.

Podkreślił on również, że problemem są nieprzejrzyste procedury w dysponowaniu finansami na ten cel przede wszystkim - jak mówił - w PFRON. "Co roku na sejmowej komisji PFRON jest krytykowany za procedury" - zaznaczył.

Prawnik, prof. Witold Kieżun krytykował administrację w Polsce: fakt, że jest "rekordowo rozbudowana" i że urzędnicy nie mają świadomości pełnienia służby społecznej. "Nie potrafimy też sprawnie poruszać się w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości. Ludzie, którzy są bardzo biedni, mogliby kapitalnie uczestniczyć w życiu gospodarczym" - dodał.

O problemach osób ubogich mówiła Maria Śledź ze Stowarzyszenia Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat i Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Jako najbardziej palące problemy osób ubogich wymieniła trudności w zdobyciu mieszkania, niskie dochody i "prawa ubogich, które są zbyt skąpe".

40-letni Dariusz z Warszawy, który uczestniczył w Konwencji, opowiadał PAP, jak stał się człowiekiem ubogim. "Miałem firmę, pracowników, kontrakty. O moich problemach zdecydował nieszczęśliwy zbieg kilku okoliczności: popadłem w długi, zmieniły się przepisy prawne. Doszło do tego, że podatki, jakie miałem zapłacić, były bardzo wysokie. Ktoś podpalił dom, w którym mieszkałem. Tak stałem się bezdomny. Dziś mieszkam w noclegowni" - powiedział.

W ramach Konwencji wręczono nagrody dla dziennikarzy w konkursie pt. "Jak wyjść z biedy". W kategorii "Mikrofon" I nagrodę zdobyła Katarzyna Michalak z Radia Lublin, II nagrodę - Izabela Patek z Radia "Zachód", III nagrodę - Małgorzata Jurgiel-Furga i Anna Kolmer z Polskiego Radia Szczecin. W kategorii "Pióro" - I nagrodę zdobyła Agnieszka Domka-Rybka z "Gazety Pomorskiej", II nagrodę Joanna Dolecka z "Czasu Chełmna". W kategorii "Ekran" przyznano II nagrodę. Zdobyła ją Brygida Frosztęga-Kmiecik z "TVP Katowice". Patronem konkursu była Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Niedziela
noc
-3°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama