Bp Samiec: Ewangelizacja i ekumenizm

Ewangelizację i ekumenizm, w tym zacieśnienie współpracy z innymi kościołami ewangelickimi i działania na rzecz duszpasterstwa rodzin mieszanych wyznaniowo stawia sobie za cel nowy biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec.

"Jako biskup chcę zwracać uwagę wszystkim wiernym naszego Kościoła, radom parafialnym, proboszczom, wikariuszom, by pamiętali, że jesteśmy Kościołem; panem Kościoła jest Jezus Chrystus, a naszym głównym zadaniem jest głoszenie dobrej nowiny" - powiedział Samiec w niedzielę na konferencji prasowej podsumowującej szóstą sesję dwunastego Synodu, która wybrała go na biskupa Kościoła.

"Drugą płaszczyzną, na której chciałbym wykazać na wstępie swoją aktywność, jest płaszczyzna ekumeniczna" - dodał. Zapowiedział, że chce się spotkać z kierownictwami innych Kościołów. Przypomniał, że z Kościołem rzymskokatolickim luteranie podejmują wspólne przedsięwzięcia - np. sprzedaż świec wigilijnych na cele charytatywne, wspólne akcje pomocy w sytuacjach kryzysowych.

"Na pewno ważną płaszczyzną, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wspólne duszpasterstwo dla małżeństw mieszanych wyznaniowo, aby zapewnić komfort pracy duszpasterskiej obu Kościołów i by uczucia religijne żadnej ze stron nie były naruszane" - dodał nowy zwierzchnik.

Samiec zamierza także nawiązać bliższy kontakt ze wszystkimi Kościołami należącymi do Polskiej Rady Ekumenicznej i zacieśnić współpracę z innymi Kościołami ewangelickimi - metodystycznym i reformowanym.

Pytany o sprawę duszpasterstwa kobiet Samiec powiedział, że wprawdzie nie ma przeszkód teologicznych, jednak powoływanie kobiet na urząd prezbitera (jeden z trzech stopni duchownych w Kościołach ewangelickich) wymaga zmian w systemie zabezpieczenia społecznego duchownych.

W sobotę Synod wybrał Samca na 10-letnią kadencję zwierzchnika tego Kościoła, spośród trzech kandydatów wybranych wcześniej przez ogólnopolską konferencję duchownych luterańskich. Na stanowisku prezesa Synodu Samca zastąpił ks. Waldemar Pytel.

46-letni ks. Jerzy Samiec, absolwent teologii, jest duchownym ewangelickim od roku 1989 r. Członkiem Synodu został w 1998 r., a jego prezesem był od kwietnia 2007. W latach 1994-99 był duszpasterzem młodzieży diecezji katowickiej, a wcześniej proboszczem parafii w Gliwicach.

Kościół Ewangelicko-Augsburski jest trzecim pod względem wielkości Kościołem chrześcijańskim i największym Kościołem ewangelickim w Polsce. Za jedyne źródło i normę wiary i życia chrześcijańskiego uznaje Pismo Święte.

Najwyższym organem władzy Kościoła jest Synod, który wybiera Konsystorz - władzę wykonawczą i biskupa Kościoła - duchownego zwierzchnika, kierującego pracami Konsystorza i reprezentującego Kościół na zewnątrz. Biskup Kościoła ordynuje duchownych i wyświęca biskupów.(

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
wiecej »