Reklama

Kłopotliwy projekt o małżeństwach mieszanych?

Ekumeniczny projekt dokumentu o małżeństwach mieszanych rodzi niebezpieczeństwo popadnięcia przez dzieci w indyferentyzm religijny - uważa ks. prof. Józef Krukowski, specjalista od prawa kanonicznego.

Reklama

Zdaniem ks. prof. Krukowskiego projekt dokumentu nt. tzw. małżeństw mieszanych, to znaczy o różnej przynależności wyznaniowej, idzie w kierunku poszanowania godności, wolności religijnej obojga małżonków, na zasadzie równości. W deklaracji chodzi o to, by Kościół nie wymagał od strony katolickiej przyrzeczenia, że będzie wychowywać potomstwo w wierze katolickiej.

Dokument wypracowany przez Komisję Teologiczną Polskiej Rady Ekumenicznej i Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski zakłada m.in., iż do istniejącej formuły, która zobowiązuje katolika, aby przy zawarciu małżeństwa z wiernym innego Kościoła chrześcijańskiego złożył deklarację dotyczącą własnej wiary oraz ochrzczenia i wychowania dzieci w wierze katolickiej, wprowadzić dopowiedzenie: „…biorąc pod uwagę, że mój małżonek/małżonka ma to samo prawo i obowiązek, stosownie do powołania, które posiada w swoim Kościele”. - Rodzi się pewne niebezpieczeństwo popadnięcia przez dzieci w indyferentyzm religijny - zauważa ks. prof. Krukowski. W jego opinii dziecko nie będzie wiedziało, która wiara jest prawdziwa: ojca czy matki, który Bóg jest lepszy. - Wszystko będzie traktowane jednakowo czy nawet z lekceważeniem - przestrzega.

- Inna trudność leży w zasadzie poszanowania wzajemności Kościoła katolickiego i katolików przez hierarchię innych Kościołów - uważa prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Jak przypomina z jednej strony deklaracja ta została przygotowana z udziałem także Kościoła prawosławnego, a z drugiej wciąż zdarzają się sytuacje, że duchowni Kościoła prawosławnego w Polsce, przed zawarciem małżeństwa mieszanego między katolikiem i członkiem Kościoła prawosławnego, żądają konwersji, czyli przejścia z Kościoła katolickiego do prawosławnego. Jego zdaniem dopóki brak będzie ducha ekumenicznego po stronie innych Kościołów, w stosunku do tego co jest w Kościele katolickim, otwarcia, które mamy po Soborze Watykańskim II, dopóty trudno będzie dojść do porozumienia, by taką deklarację ostatecznie zaakceptować.

Opublikowany 17 października projekt dokumentu nt. tzw. małżeństw mieszanych jest owocem prawie 10-letniej współpracy Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Wkrótce z projektem zapozna się cała Konferencja Episkopatu Polski i ustosunkuje się do wypracowanego rozwiązania. Do ostatecznego podpisania dokumentu potrzebna będzie także zgoda Stolicy Apostolskiej.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama