Wręczono dyplomy szefa MSZ

Polski fotograf brytyjskiego pochodzenia Chris Niedenthal, jedyny polski koszykarz grający w amerykańskiej lidze NBA Marcin Gortat oraz kuratorzy polskiego pawilonu na 11. Biennale Architektury w Wenecji - to niektórzy z laureatów, wyróżnieni przez ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

Wśród wyróżnionych znaleźli się także przedstawiciele świata kultury, nauk ścisłych i gospodarki: Kamal Abdullajew, Natalia Astafiewa, Eugenio Barba, Theodor Kanitzer, Marcin Kościelnicki, Glibert Van Landschoot, dr inż. Wojciech Nawrot, Magdalena Materna, Kinga Miodońska - Joucaviel, Natalia Partyka, Akumal Ramachander, Alex Storożyński, Krzysztof Wodiczko oraz Wilno Heritage Society.

Sikorski wręczając w czwartek w Belwederze dyplomy dziękował tegorocznym laureatom za ich postawę i działalność, które przyczyniły się do tego, że Polska jest bardziej znana w świecie.

"Z głębi serca dziękujemy tym, którzy interesują się Polską, którzy promują Polskę i mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom Polska stanie się na świecie po prostu modna" - powiedział szef MSZ.

Sikorski zaznaczył, iż Polską coraz bardziej interesują się nie tylko ludzie polskiego pochodzenia i to "powinno być dla nas powodem do satysfakcji".

Chris Niedenthal jest jednym z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. To on w czasie stanu wojennego wykonał w Warszawie znane zdjęcie transportera opancerzonego SKOT stojącego na tle plakatu reklamującego film "Czas apokalipsy" wiszącego na budynku nieistniejącego już Kina Moskwa.

"To wyróżnienie jest formą doceniania na poziomie państwowym tego, co robiłem w życiu. Jest to wzruszające. Nie myślałem, że ktokolwiek z wyższych władz wie, że jest taki Niedenthal, który od ponad 30 lat fotografuje Polskę" - powiedział PAP Niedenthal. "To wyróżnienie dopinguje do dalszej pracy tym bardziej, że teraz już się wie, że wykonując swoją pracę, robi się to też dla dobra Polski" - dodał.

Magdalena Materna, która jest prezesem Fundacji Open Art Project, powiedziała PAP, że jest bardzo dumna z tego wyróżnienia. Materna otrzymała dyplom za organizację wydarzeń kulturalnych i projektów artystycznych w Brazylii, w tym m.in. Festiwalu Polonia Carioca, który zyskuje z każdym rokiem coraz większą popularność.

"To jest dostrzeżenia i zauważenie istoty działań moich i instytucji, którą stworzyłam i reprezentuję. Moda na Polskę powoli zaczyna się w świecie wytwarzać i to bardzo cieszy" - powiedziała PAP Materna.

Dyplomy są wyróżnieniem przyznawanym co roku od 1970 r. Pierwsze z nich zostały wręczone Polakom i przedstawicielom Polonii za zasługi dla kultury polskiej w świecie. Począwszy od 1999 r., dzięki nowemu, szerszemu wymiarowi nagrody, laureatem może zostać każda osoba, bez względu na narodowość i kraj pochodzenia, która przyczyniła się do promocji Polski na świecie w takich dziedzinach jak: kultura, polityka, nauka czy gospodarka. Uhonorowane w ten sposób mogą zostać również instytucje oraz organizacje społeczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »