Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, a obecnie zamieszkałe poza Polską, będą mogły złożyć do czerwca przyszłego roku wniosek o wznowienie postępowania ws. przyznania świadczeń - zdecydowali w piątek posłowie.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej. Za jej przyjęciem głosowało 416 posłów, żaden nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
W myśl noweli osobom, które złożyły stosowne wnioski o przyznanie świadczeń, a którym zakłady emerytalno-rentowe odmówiły ich przyznania, przysługiwać będzie prawo złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Posłowie przyjęli poprawkę wydłużającą termin, w którym można złożyć ten wniosek z trzech do sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Zgodnie z poprawką w przypadku ustalenia prawa do świadczeń osób zamieszkałych poza Polską wypłata będzie następować od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od 1 maja 2004 r.
Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Dostosowuje ona polskie prawo do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z 22 maja 2008 r.
Dotychczas organy emerytalno-rentowe odmawiały wypłaty świadczeń lub zawieszały wypłatę osobom przebywającym poza Polską. Świadczenia te mogli otrzymać tylko ci weterani czy represjonowani, którzy mieszkali w Polsce. Trybunał uznał, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem europejskim.
Przepisy ustawy dotyczą około 2 tys. osób. Około 1 tys. osób zamieszkałych poza granicami otrzyma świadczenia z tytułu ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych, drugie tysiąc - z tytułu ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym.
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wydał około 320 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia osobom represjonowanym lub deportowanym. Comiesięczne świadczenie w wysokości maksymalnie 173 zł przysługuje osobie przebywającej co najmniej 20 miesięcy lub dłużej w obozie pracy lub na deportacji.
Inwalidów wojennych jest natomiast niespełna 90 tys. (samych inwalidów jest ok. 60 tys., zaś 30 tys. to uprawnieni do rent wdowy/wdowcy po inwalidach). Średnio - według danych Urzędu ds. Kombatantów - inwalidzi otrzymują rentę w wysokości 1850 zł.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.