Nowe dzieło Michała Lorenca powstało specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej.
W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej.
Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki.
Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca - utworu symfonicznego "Przymierze".
- Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego - mówi kompozytor o tytule utworu. - Świątynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.
Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie - London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych - Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.
Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).
Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.
Michał Lorenc to jeden z najwybitniejszych współczesnych, polskich kompozytorów. Napisał muzykę do ponad 180 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA.
Kompozytor pięciokrotnie zdobywał główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmów: "Psy” (1992), "Prowokator” (1995), "Bandyta” (1997), "Przedwiośnie” (2001), "Wszystko będzie dobrze” (2007).
W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kompozycje Lorenca do filmu "Różyczka” oraz dokumentu "Jan Paweł II. Szukałem was...”.
W maju tego roku Michał Lorenc został uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Płyta ukaże się zarówno w wersji CD, jak i na winylu oraz cyfrowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.