Świętomarcińskie rogale - poznańskie smakołyki sprzedawane 11 listopada - w tym roku po raz pierwszy będą mogły używać unijnego symbolu produktu regionalnego. Daje on nabywcom gwarancję, że rogale zostały wyprodukowane w Wielkopolsce zgodnie z określoną tylko dla nich recepturą.
Rogale są tradycyjnym przysmakiem na dzień imienin Świętego Marcina, patrona głównej ulicy w mieście. Wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. 11 listopada poznaniacy zjadają ponad 400 ton tych rogali.
Ponieważ nazwa "rogal świętomarciński" została zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, przywilej znakowania unijnym symbolem mają ci producenci, którzy poddali się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją i otrzymali świadectwo jakości.
Jak poinformowała PAP Julita Dąbrowska z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, na wniosek producentów Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolował wszystkie zakłady produkujące takie rogale. Wydano 90 świadectw jakości.
"Dzięki takiej kontroli konsumenci uzyskują pewność, że jest to wyjątkowy produkt wysokiej jakości, wyprodukowany na terenie Wielkopolski, odróżniający się od innych podobnych produktów" - poinformowała Dąbrowska.
Jak dodała, kontrola dotyczy m.in. tego, czy produkt wytwarzany jest stosownie z wymaganiami specyfikacji, na podstawie której Komisja Europejska zarejestrowała nazwę "rogal świętomarciński" jako chronione oznaczenie geograficzne. Producenci zobowiązani są do prowadzenia szczegółowej dokumentacji produkcyjnej, która pozwala na odtworzenie całego cyklu produkcyjnego. Rogal świętomarciński może być produkowany na terenie 26 powiatów województwa wielkopolskiego.
Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust specjalne rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.
Rokrocznie Poznań dzieli się swoją wyjątkową tradycją, wysyłając rogale ważnym osobistościom. W ubiegłym roku trafiły one m.in. do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce i prezydentów miast.
Producent, który nie spełnia warunków określonych we wniosku o rejestrację i sprzedaje nielegalnie produkt oznaczony zarejestrowaną nazwą, może być ukarany grzywną lub karą do dwóch lat więzienia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.