XIX-wieczna synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie) otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości 9 mln zł na przeprowadzenie prac remontowych. W świątyni po zakończeniu prac zostanie utworzony Ośrodek Spotkania Kultur.
Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego, inwestycja jest współfinansowana z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Całość prac wyceniono na 12 mln zł, a unijne wsparcie wynosi 75 proc. tej kwoty. Zakończenie prac remontowych zaplanowano na marzec 2012 roku.
Na mocy umowy, podpisanej przez władze województwa małopolskiego oraz samorząd miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, wykonana zostanie całościowa renowacja zabytku, w wyniku której budynek przystosowany zostanie do pełnienia funkcji Centrum Spotkania Kultur. W sali modłów znajdzie się część ekspozycyjna. Ażurowy podest widokowy umożliwi zwiedzającym oglądanie z góry sali modlitw, fresków, a także konstrukcji architektonicznej synagogi.
Planuje się wyposażenie ośrodka w system elektroniczny umożliwiający grupowe i samodzielne zwiedzanie ekspozycji przez turystów porozumiewających się w różnych językach oraz elektroniczne panele ekspozycyjne. Przed budynkiem zamontowany zostanie automat, w którym za pomocą dotykowego ekranu będzie można uzyskać informacje w kilku językach o działalności ośrodka i atrakcjach turystycznych regionu.
Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej od kilku lat stara się dźwigać z ruiny zabytkową synagogę. Bez dotacji unijnej nie byłoby go jednak stać na całkowite odrestaurowanie świątyni.
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej jest jedną z największych zachowanych synagog w województwie małopolskim, uznawaną za perłę architektury chasydów w Polsce. Świątynia została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku według projektu żydowskiego architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Głównym fundatorem był Ajzyk Stern.
Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu. Zaraz po wojnie została odnowiona. W latach 1936-1937 przeszła generalny remont, podczas którego dobudowano do fasady, w miejsce drewnianej konstrukcji, wielki, trójkondygnacyjny krużganek. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie urządzili w niej magazyn, który funkcjonował do 1970 roku. Budynek systematycznie popadał w ruinę. W 2006 roku Skarb Państwa przekazał zabytek gminie Dąbrowa Tarnowska.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.