Japońska telewizja państwowa NHK w serii programów poświęconych światowemu dziedzictwu kultury pokazała Litwę. Uznano ją za „katolicki kraj, w którym głęboką rolę odgrywa symbolika krzyża”.
W emitowanym 26 października 45-minutowym programie dokumentalnym pokazano Wilno z Ostrą Bramą i innymi kościołami, a także Gorę Krzyży k. Szawel, znajdującą się również na liście światowego dziedzictwa ONZ.
Reporterzy NHK rozmawiali z księżmi posługującymi w Ostrej Bramie, w katedrze oraz w kościele św. Anny. Rozmawiano także z wiernymi, którzy przyszli do Ostrej Bramy aby pomodlić się i podziękować za łaski, otrzymane tam za przyczyną Maryi. Tu niespodziewanie pojawił się trudny dla uchwycenia przez Japończyków akcent polski, gdyż w trakcie rozmowy słychać było pieśni i modlitwy wznoszone po polsku.
W programie przedstawiono historię Góry Krzyży, na której obecnie znajduje się ich ponad milion. Pokazano ceremonię błogosławienia nowych krzyży przez litewskiego biskupa. Rozmawiano z parą nowożeńców, którzy zaraz po zawarciu ślubu - zgodnie z tamtejszym zwyczajem - przyszli postawić tam swój krzyż. Podobnie uczynili rodzice dopiero co ochrzczonego dziecka.
W dalszej części programu pokazano m.in. archiwalne filmy o deportacji Litwinów do gułagów w czasach okupacji sowieckiej. „Co kilka kilometrów widać na Litwie krzyż. Był on i jest dla mieszkańców tego kraju symbolem ich tożsamości” - stwierdził reporter NHK.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.