Nadzieję na rychłe ratyfikowanie podpisanego 1 lipca 2005 r. porozumienia między Stolicą Apostolską a Panamą wyraził Papież, przyjmując nową ambasador tego kraju.
Delia Cárdenas Christie złożyła 30 października listy uwierzytelniające. Wejście w życie wspomnianej umowy pozwoli na utworzenie jednostki administracji kościelnej obejmujący pieczą duszpasterską tamtejsze siły bezpieczeństwa. Nie będzie to w ścisłym sensie diecezja polowa, gdyż w Panamie już w 1994 r. wojsko zostało rozwiązane poprawką do konstytucji.
Benedykt XVI wskazał znaczenie chrześcijaństwa dla tożsamości Panamy. Przypomniał, że tamtejsza diecezja Santa María La Antigua, erygowana w 1513 r., była pierwszą powstałą w Ameryce na stałym lądzie. Najstarsze amerykańskie diecezje utworzono kilka lat wcześniej na wyspie zwanej wówczas Hispaniolą, a później Haiti lub Santo Domingo. Papież zwrócił uwagę na wkład panamskiego Kościoła w edukację, pomoc społeczną, służbę zdrowia, obronę życia, rodziny i małżeństwa. Władzom Panamy wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych dla umocnienia instytucji demokratycznych i oparcia życia publicznego na trwałych podstawach etycznych, a także stabilizacji politycznej w całym regionie środkowoamerykańskim. Podkreślił, że postęp ludzkiej wspólnoty zależy nie tylko od rozwoju gospodarczego i technicznego. Musi on być uzupełniany aspektami etycznymi i duchowymi.
Nowa panamska ambasador Delia Cárdenas Christie ma 70 lat. Po studiach z zakresu administracji przedsiębiorstw, techniki rynku, prawa i nauk politycznych była m.in. ministrem planowania i polityki gospodarczej oraz sędzią w Izbie Handlowej Panamy. Pełniła też nadzór nad bankami tego kraju. W przekazanym dziś Papieżowi przesłaniu zaznaczyła, że naród panamski jest w przeważającej większości katolicki. Nawiązała też do encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate, podkreślając etyczne aspekty ekonomii.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.