Niemiecki polityk Hans-Gert Pöttering ma nadzieję, że Kościół katolicki okaże więcej wsparcia dla projektu europejskiego. "Kościół powinien zrozumieć, jaką szansą jest również dla niego Traktat Lizboński" - powiedział były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Radiem Watykańskim.
Tego samego Pöttering oczekuje również od Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że nie doszło do wizyty papieża Benedykta XVI w Parlamencie Europejskim, ale – jak podkreślił – nie stracił jeszcze nadziei, że do tej wizyty dojdzie.
Traktat Lizboński jest dokumentem Unii Europejskiej, który po raz pierwszy mówi o Kościołach i wspólnotach religijnych w odrębnym artykule i gwarantuje, że dialog między nimi i instytucjami europejskimi będzie się odbywał systematycznie - powiedział Hans-Gert Pöttering. – Pragnąłbym, aby również Kościół katolicki oceniał to i podkreślał bardziej pozytywnie - dodał na falach Radia Watykańskiego niemiecki polityk.
W jego ocenie, „część Kościoła katolickiego ocenia krytycznie Unię Europejską, a zwłaszcza to, co się w niej nie udaje”. A katoliccy politycy europejscy pilnie potrzebują „wsparcia i umocnienia, a nie tylko krytyki” - podkreślił były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Pöttering poinformował też, że w tych dniach przeprowadził w Watykanie wiele rozmów, których tematem był m.in. „dialog kultur”. Zwrócił przy tej okazji uwagę, że w Arabii Saudyjskiej nie ma ani jednego kościoła chrześcijańskiego. Trzeba coś w tej sprawie zrobi i choć wiadomo, że takie sprawy wymagają czasu, „musimy występować w interesie naszych wartości” - stwierdził polityk Unii Europejskiej.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.