Reklama

Polska i Francja przyjęły deklarację o obronie

Polska i Francja przyjęły w czwartek w Paryżu deklarację o europejskiej obronie, mającą przyczynić się do umocnienia europejskiej polityki bezpieczeństwa. W czasie polsko-francuskiego szczytu przyjęto też deklarację o francuskiej pomocy dla Polski w dziedzinie energetyki jądrowej.

Reklama

Przyjęcie deklaracji odbyło się przy okazji polsko-francuskiego szczytu międzyrządowego w Paryżu. "Rozpoczęliśmy drogę wspólnego działania na rzecz bezpiecznej Europy. Deklaracja będzie wielkim wsparciem dla europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony" - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

"W relacjach polsko-francuskich polityka bezpieczeństwa i obronności będzie jednym z kluczowych tematów" - podkreślił Tusk. Jak zaznaczył, ustalono także, że "w relacjach bilateralnych, polsko-francuskich, bezpieczeństwo i zdolności obronne staną się jednym z kluczowych tematów".

"Państwa takie jak Francja i Polska, opowiadające się za ścisłą współpracą transatlantycką, równocześnie chcą wziąć na siebie dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu" - powiedział polski premier. W jego opinii "dwie narodowe polityki proatlantyckie będą także politykami na rzecz europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony".

Zdaniem Sarkozy'ego zaangażowanie Polski w europejską politykę obronną, dokonanie pewnej rewizji strategii NATO i współpraca w tym zakresie "ręka w rękę" Polski z Francją to kapitalna sprawa.

Sarkozy powiedział że jest pełen podziwu dla tego, w jaki sposób Tusk prowadzi Polskę w kierunku Europy, jak broni interesów swojego państwa, ale też bierze udział w wielkich decyzjach europejskich.

"Dogadujemy się, nawet bardzo dobrze się dogadujemy. Dokonaliśmy pewnego wyboru między sobą, to znaczy partnerstwa pomiędzy Polską a Francją. (...) Polacy i Francuzi mówią jednym głosem: wspólna polityka rolna UE jest priorytetem europejskim" - podkreślił Sarkozy.

Tusk mówił także o zbliżającej się konferencji klimatycznej w Kopenhadze w grudniu. W jego ocenie Polska i Francja mają wspólny cel: "jak chronić klimat w wymiarze globalnym, w sposób rzeczywiście efektywny i który daje szansę na uczestniczenie w tym wielkim projekcie wszystkim państwom Unii Europejskiej". "Cieszę się, że kiedy rozmawialiśmy o wyzwaniach klimatycznych, odnajdowaliśmy wspólny język" - dodał szef polskiego rządu

Tusk podkreślił też, że współpraca między Polską a Francją to prawdziwy start programu jądrowego w Polsce.

"Plan to elektrownia jądrowa w Polsce mniej więcej w 2020 roku. W perspektywie druga elektrownia jądrowa, zakładamy, że w połowie lat 20. Oznacza to potrzebę współpracy, która uczyni z tych projektów priorytet nie tylko dla Polski, ale też dla naszego potencjalnego partnera" - powiedział Tusk.

W jego opinii Francja, w kontekście energetyki jądrowej, wydaje się partnerem niezwykle cennym dla Polski, ale nie jedynym.

"Uważamy francuską współpracę w tej kwestii za cenną, ponieważ liczymy - i ja wiem, że się nie przeliczymy - że Francja będzie dla nas ważnym partnerem. Przyszłość energetyczna Polski będzie się rozstrzygała w dużej mierze w UE" - podkreślił premier.

Dodał, że ostateczne decyzje i kalkulacje w sprawie polskiego projektu jądrowego jeszcze nie zapadły. "Francja dzisiaj zrobiła duży krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę z Polską" - powiedział Tusk.

Sarkozy podkreślił też, ze wspólna polityka rolna jest priorytetem europejskim. "Nie chcemy jakiegoś zastoju, ale bronimy bezpieczeństwa żywnościowego Europejczyków i niezależności polityki żywnościowej Europy" - dodał. Jak zaznaczył, taka polityka leży w interesie polskich i francuskich rolników. Podkreślił, że jest to również strategiczny interes dla całej Europy.

Polska i Francja będą wspólnie bronić sensu i znaczenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej - zapowiedział Tusk. Jak ocenił, Wspólna Polityka Rolna, która "budzi czasami w UE wiele emocji i kontrowersji", jest "przedmiotem uzgodnień polsko-francuskich, nadzwyczaj obiecujących".

"Będziemy wspólnie bronili sensu i znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej i to jest zadanie dla całej Unii Europejskiej, ale nie ma przypadku w tym, że właśnie Francja i Polska mają tutaj poglądy bardzo sobie bliskie, a wielu sprawach wręcz identyczne" - podkreślił polski premier.

Na czwartkowym szczycie przyjęto deklaracje w czterech sprawach: bezpieczeństwa i obrony; energii, środowiska i klimatu; kultury oraz rolnictwa.

W kwestii obronności "oba państwa ustaliły wzmocnienie ich współpracy i obrony w dziedzinie wymiany oficerów, szkolenia sił specjalnych i partnerstwa przemysłowego, szczególnie w sektorze marynarki i obrony przeciwlotniczej".

Odnosząc się do deklaracji w sprawie energii, "Francja i Polska zdecydowały o rozwoju energetyki jądrowej, zgodnie z nową polityką energetyczną Polski". W szczególności Polska i Francja podpisały umowy dotyczące w najbliższym czasie pomocy francuskiej w dziedzinie szkoleń i badań nad energetyką jądrową, m.in. między francuskim Komisariatem Energii Atomowej (CAE) a polskimi instytutami zajmującymi się energetyką jądrową.

W deklaracji dotyczącej kultury oba kraje podkreśliły wagę organizowanych wspólnie obchodów Roku Chopinowskiego 2010 z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Dodano, że współpraca polsko-francuska będzie kontynuowana we wspólnych pracach nad budowanym w Warszawie Muzeum Żydów Polskich.

W deklaracji o rolnictwie podkreślono, że obu krajom zależy na "odnowieniu wspólnej polityki rolniczej do 2013 roku", tak by odpowiadała ona bardziej wyzwaniom czasu.

Gdy w Pałacu Elizejskim trwały rozmowy Tusk-Sarkozy, w rezydencji Marigny ze swoimi francuskimi odpowiednikami spotkali się: szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk, obrony Bogdan Klich, rolnictwa Marek Sawicki, kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ochrony środowiska Maciej Nowicki oraz szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. W dwustronnych rozmowach uczestniczyła też wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, która jest pełnomocnikiem rządu do spraw rozwoju energii atomowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama