We Włoszech podniósł się protest przeciwko nowym szkaradnym świątyniom.
List otwarty w tej sprawie napisali do Benedykta XVI włoscy intelektualiści: artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze. Został on opublikowany w kontekście zapowiedzianego na 21 listopada spotkania Papieża z artystami. „Z dnia na dzień powstają wciąż nowe obiekty sakralne pozbawione sacrum i świadczące o braku znajomości liturgii, kierujące się wyłącznie względami funkcjonalnymi bądź szalonymi i arbitralnymi kaprysami architektów” – czytamy w liście.
– W naszych kościołach mnożą się abstrakcyjne obrazy i symbole «ogólnoreligijne», nie przedstawiają one jednak żadnych treści katolickich”. Zdaniem autorów listu współczesna sztuka i architektura sakralna „nie sprzyja pogodnemu i ożywczemu spotkaniu z Bogiem”, lecz przeciwnie, „uniemożliwia je i jest dla niego przeszkodą”. Włoscy intelektualiści podkreślają, że odpowiedzialność za jakość nowych świątyń ponoszą nie tylko architekci, ale przede wszystkim Kościół, który je zamawia. Stąd gorący apel autorów listu do Benedykta XVI, aby poważnie zainteresował się tą sprawą.
List jest owocem dyskusji, jaka od kilku miesięcy trwa w środowisku ludzi interesujących się we Włoszech sztuką sakralną. Wywołały ją gwałtowne protesty mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niezadowolonych z nowego kościoła w kształcie betonowego sześcianu. O reakcji wiernych, którzy nie potrafią polubić budowanych dla nich świątyń, pisano najpierw w specjalistycznych czasopismach. W końcu postanowiono zwrócić się do samego Papieża.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.