Reklama

MSZ dementuje doniesienia Interfaxu

Polski MSZ dementuje doniesienia rosyjskiej agencji Interfax, która napisała w czwartek, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski apelował w Waszyngtonie do USA o rozmieszczenie wojsk na terytorium Polski, aby bronić jej przed możliwą agresją ze strony Rosji. "To intencyjna manipulacja" - podkreśla resort spraw zagranicznych, żądając od agencji szybkiego sprostowania.

Reklama

"Naszym pragnieniem byłoby otrzymać amerykańskie wojska, rozmieszczone w naszym kraju, jako tarczę przeciw rosyjskiej agresji" - cytuje w swojej depeszy wypowiedź Sikorskiego rosyjska agencja.

Polskie MSZ podkreśliło w piątek w oświadczeniu przekazanym PAP, że w depeszy Interfaxu w sposób zupełnie nieuprawniony zostały przypisane ministrowi słowa, których nie wypowiedział. "Wydaje się, że w tym przypadku mamy do czynienia z intencyjną manipulacją; zdanie zostało przytoczone jako cytat, a więc trudno byłoby te uchybienia interpretować jako li tylko przypadek braku należytej precyzji, czy dziennikarskiej rzetelności w relacjonowaniu sensu wypowiadanych słów" - zaznaczyło polskie MSZ.

Według resortu, "to, czy słowa te w rzeczywistości zostały wypowiedziane można było z łatwością ustalić na podstawie sporządzonego zapisu przebiegu konferencji".

Polskie MSZ oświadczyło, że rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski wystąpił do agencji Interfax o szybkie i jednoznaczne sprostowanie przekłamań, ponieważ depesza wywołała, "być może zgodnie z intencją", liczne, daleko idące reakcje.

W waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) nawiązując do niedawnej wizyty w Polsce wiceprezydenta Joe Bidena, Sikorski powiedział, że jego zapewnienia o niezmiennym zaangażowaniu USA w bezpieczeństwo Europy Wschodniej były przekonujące, "ale tym, co przekonuje naprawdę, są arsenały zbrojne".

Przypomniał tu o niedawnych manewrach wojsk rosyjskich na Białorusi, z udziałem 900 czołgów, które odebrane zostały jako demonstracja siły wobec Polski, i zwrócił uwagę na wątpliwości, jakie budzi Artykuł 5. NATO jako jedyna gwarancja bezpieczeństwa. "Jak zauważył Zbigniew Brzeziński, tym, co przekonuje najbardziej, nie jest Artykuł 5., a obecność wojsk amerykańskich w Europie" - powiedział.

Rosyjskie media podały w czwartek, że Sikorski zaapelował do USA o rozmieszczenie wojsk na terytorium Polski, aby bronić jej przed możliwą agresją ze strony Rosji.

W odpowiedzi na te doniesienia MSZ Rosji oświadczyło w piątek, że zamiar rozmieszczenia przez Polskę na swoim terytorium amerykańskich wojsk jest sprzeczny z deklaracjami Warszawy o budowie konstruktywnych relacji z Moskwą. "Zwróciliśmy uwagę na te informacje. Obecnie je weryfikujemy. Jeśli potwierdzi się, że pan Sikorski rzeczywiście tak powiedział, pozostanie nam tylko wyrazić skrajne zdumienie" - oznajmił rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.

Poprzedniego dnia szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że będzie "głęboko zdumiony", jeśli okaże się, że Sikorski rzeczywiście zaproponował rozmieszczenie wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu Konstantin Kosaczow ocenił zaś, że wypowiedzi Sikorskiego są "całkowicie nie do przyjęcia" i mogą doprowadzić do ochłodzenia stosunków rosyjsko-polskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama