W Watykanie rozpoczęła się debata nad możliwością istnienia w kosmosie życia, w tym również istot rozumnych. Astrobiologia jest bowiem tematem otwartego dziś seminarium naukowego, zorganizowanego przez Papieską Akademię Nauk.
Spotkanie charakter interdyscyplinarny. Biorą w nim udział przede wszystkim wybitni specjaliści, głównie ze Stanów Zjednoczonych. „Nie lękamy się żadnej prawdy, ale tylko błędu” – zaznaczył na rozpoczęcie obrad kard. Giovanni Lajolo. Przekazał on naukowcom pozdrowienia od Benedykta XVI i zaapelował do nich o zachowanie rygoru wymaganego przez naukę, by nie mylić badań z fantastyką naukową.
Zdaniem dyrektora Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego ks. José Gabriela Funesa rozpoczęte dziś seminarium świadczy o obecności Kościoła w badaniach z zakresu astrobiologii. Bada ona możliwości istnienia życia zarówno w naszym układzie słonecznym, jak i w innych układach planetarnych. „Wiemy, że istnieje niemal 350 gwiazd, wokół których krążą inne planety. Wśród nich mogą być planety podobne do Ziemi. A zatem celem astrobiologii jest poszukiwanie życia i badanie możliwości życia w kosmosie poza Ziemią – powiedział ks. Funes. – Na tym seminarium chcemy ustalić, jaki jest aktualny stan wiedzy. Zostaną zaprezentowane rezultaty najnowszych badań. To bardzo ważne, aby Kościół był obecny w tej dziedzinie badań, aby przynajmniej znał najnowsze rezultaty badań. Również tych, które dotyczą obecności istot rozumnych w kosmosie. Na razie nie ma żadnych dowody na istnienie życia w kosmosie, nawet w najbardziej prymitywnych formach. Są jednak poważne programy, prowadzone choćby przez NASA, które starają się wyłapać ewentualne sygnały cywilizacji rozwiniętych. Oczywiście zakłada się tutaj, że cywilizacja taka dysponuje technologią podobną do naszej i że jest w stanie wysyłać sygnały” – zaznaczył dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.
Watykańskie seminarium o astrobiologii potrwa do środy.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.