Radosna Parada Niepodległości oraz uroczysta odprawa wart na wrocławskim Rynku to główne elementy obchodów 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w środę odbyły się w stolicy Dolnego Śląska.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się poranną mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety. Nabożeństwo celebrował metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Następnie z pl. Nowy Targ wyruszyła Radosna Parada Niepodległości, w której wzięło udział ponad tysiąc osób - przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Barwny korowód ulicami Wrocławia poprowadziła Orkiestra Policyjna i bryczka, w której zasiadli sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Uczestnicy parady nieśli transparenty z symbolami i hasłami patriotycznymi oraz biało-czerwone flagi.
Parada przemaszerowała na wrocławski rynek, gdzie odbyła się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości krótkie przemówienia wygłosili wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński oraz prezydent Wrocławia.
Wojewoda przypomniawszy wydarzenia roku 1918, podkreślił, że to dzięki etosowi II Rzeczypospolitej udało się przetrwać czasy II wojny światowej i okres, który nastąpił po 1945 r. "Bez wydarzeń z roku 1918 nie byłoby Solidarności, nie byłoby roku 80, nie byłoby wielkiego przełomu roku 89" - powiedział Jurkowlaniec.
Wrocławskim obchodom Święta Nieodległości towarzyszy również wystawa plenerowa "Rok 1918", którą można obejrzeć na Rynku. Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Są to fotografie archiwalne przedstawiające pierwsze miesiące i lata po odzyskaniu niepodległości. Zdjęcia przedstawiają m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich żołnierzy oraz ulice polskich miast z tamtego okresu.
Z ciekawą inicjatywą wyszli również wolontariusze stowarzyszenia "Lubię Wrocław", którzy w środę rozdali 2 tys. darmowych wejściówek do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców Wrocławia do poszerzenia wiedzy o historii Polski.
Po południu przez wrocławski Rynek i ul. Świdnicką przeszła manifestacja środowisk związanych z Młodzieżą Wszechpolską. Kilkadziesiąt osób niosąc flagi biało-czerwone i szturmówki (trójkątne zielone flagi z mieczem) skandowało hasła - m.ni. "Roman Domowski dziękujemy", "Wolny Wrocław - wolna Polska", "Dziś Bruksela - wczoraj Moskwa". Manifestanci przeszli w asyście policji pod pomnik Bolesław Chrobrego, gdzie zakończyli marsz.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.