Irackie siły specjalne oswobodziły z bojowników Państwa Islamskiego (IS) uniwersytet w Mosulu, przejmując całkowitą kontrolę nad tym obszarem - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy oddziałów antyterrorystycznych Sabah al-Numan.
"Uniwersytet został oswobodzony, a nasze siły przeczesują budynki w poszukiwaniu ukrywających się bojowników. (...) Jednak w wielu miejscach ukryte są pułapki, dlatego postępujemy z ostrożnością" - relacjonował agencji Reutera rzecznik oddziałów specjalnych. Zapewnił jednocześnie, że kolejnym etapem działań zbrojnych będzie odbicie z rąk IS obszarów przylegających do uniwersytetu.
Jak zwraca uwagę Reuters zdobycie uniwersytetu jest ważnym krokiem na drodze do opanowania wschodniej części Mosulu.
Odbicie uniwersytetu z rąk dżihadystów uważane było za ważny cel strategiczny. Jego realizacja pozwala na prowadzenie dalszych ataków w kierunku rzeki Tygrys i zachodniej części miasta, która nadal jest w rękach IS.
Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.