35-letni górnik zginął w nocy z piątku na sobotę w kopalni "Marcel" w Radlinie. Do wypadku doszło 400 metrów pod ziemią w należącym do tego zakładu tzw. polu marklowickim w Marklowicach - podał nadzór górniczy.
To 35. w tym roku śmiertelna ofiara w górnictwie węgla kamiennego.
"Podczas wydobycia górnik sekcyjny został uderzony oderwaną z ociosu (boczna ściana wyrobiska - PAP) bryłą węgla" - powiedział PAP rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Krzysztof Król.
Wypadek miał miejsce w piątek niespełna godzinę przed północą. Bryła węgla uderzyła górnika w okolice kręgosłupa. Żył jeszcze, gdy transportowano go w kierunku szybu, później stracił przytomność. Zmarł w sobotę ok. pierwszej w nocy. Miał żonę, osierocił jedno dziecko.
W tym roku, w kopalniach węgla kamiennego zginęło w sumie 35 górników, a dwóch w kopalniach rud miedzi. Także dwie osoby poniosły śmierć w górnictwie kopalin pospolitych.
Do poprzedniej tragedii w górnictwie doszło 5 października, kiedy jednego dnia zginęli dwaj górnicy: w kopalni "Mysłowice-Wesoła" w Mysłowicach oraz kopalni "Sośnica-Makoszowy" w Zabrzu. W pierwszym zakładzie zginął 27-letni, w drugim 43-letni górnik. Tego samego dnia w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej sześciu górników zostało poważnie rannych po porannym wstrząsie górotworu.
Najbardziej tragiczny tegoroczny wypadek w górnictwie miał miejsce 18 września w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników. Kilkunastu z nich nadal przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.